Skoki narciarskie - PŚ: Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt, dobry konkurs Polaków
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 11.12.2022, 17:32

Fenomenalny Dawid Kubacki zwyciężył w drugim indywidualnym konkursie w Titisee-Neustadt. Polski skoczek wyprzedził Anze Laniska oraz Stefana Krafta. Dobrze zaprezentowała się trójka pozostałych Polaków, która zajęła miejsca w czołowej „12” zawodów.

Przed niedzielnym konkursem zostały przeprowadzone kwalifikacje, w których zwyciężył Dawid Kubacki. Polski skoczek wyprzedził tych, którzy oprócz niego w Niemczech skaczą najrówniej – Halvora Egnera Graneruda oraz Anze Laniska. Kibiców nad Wisłą mogły cieszyć dobre skoki Piotra Żyły oraz Kamila Stocha, których próby dałyby miejsca dałyby miejsce w czołowej „10”.

W pierwszej serii konkursowej Kubacki potwierdził swoją dobrą dyspozycję. Po kapitalnym skoku, w którym uzyskał 139,5 metra Polak miał ponad 12 punktów przewagi nad drugim Granerudem i trzecim Laniskiem. Świetne próby Żyły (131,5 metra w trudnych warunkach) oraz Stocha (133 metry) pozwalały im meldować się w pierwszej „10” konkursu. Taką samą odległość jak skoczek z Zębu osiągnął Paweł Wąsek, jednak on znajdował się na 12. pozycji ze względu na nieco niższe noty oraz mniej punktów rekompensaty. Jego strata do dziesiątego Markusa Eisenbichlera wynosiła dziesiąte części punktów, a ogółem w klasyfikacji było bardzo ciasno pomiędzy poszczególnymi grupami skoczków. Słabiej zaprezentowali się pozostali „Biało-Czerwoni” – Jakub Wolny osiągnął 117 metrów i zakończył zmagania na 43. miejscu. Jeszcze bliżej lądował Aleksander Zniszczoł (113 metrów), który uplasował się dwie pozycje niżej, oraz Tomasz Pilch, notujący najkrótszy skok pierwszej serii – 112 metrów i zajmujący ostatnie, 50. miejsce.

W drugiej serii Polacy spisali się równie dobrze – Paweł Wąsek ponownie skoczył ponad 130 metrów, jednak nie pozwoliło mu to wskoczyć do pierwszej "10" i ostatecznie zajął miejsce na początku drugiej dziesiątki zawodów. Swoje zrobili Stoch i Żyła - skoki odpowiednio na 136 oraz 137 metr pozwoliły na zajęcie pozycji w czołówce zawodów. Kropkę nad i postawił Kubacki - 143 metry dały mu zdecydowane zwycięstwo i umocnienie się na pozycji lidera cyklu Pucharu Świata. Podium uzupełnili Lanisek oraz czwarty po pierwszej serii Stefan Kraft.