Lekkoatletyka: Norwegowie ponownie królami europejskich przełajów

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 11.12.2022, 17:38

Karoline Grovdal i Jakob Ingebrigtsen wywalczyli we Włoszech złote medale mistrzostw Europy w biegach przełajowych. Oboje obronili tym samym tytuły sprzed roku.

32-letnia Grovdal to już weteranka przełajowych mistrzostw Starego Kontynentu, a jej dzisiejszy medal był jej siódmym w indywidualnej rywalizacji seniorów. Powtórzenie sukcesu sprzed roku nie było oczywiste, gdyż tym razem na start zdecydowała się dobrze prezentująca się w sezonie letnim Niemka Konstanze Klosterhalfen. Zwyciężyło jednak doświadczenie i to Norweżka o 4 sekundy wyprzedziła swoją najgroźniejszą rywalkę, sięgając tym samym po drugi z rzędu złoty medal. Brąz wywalczyła również znana z występów na bieżni Niemka Alina Reh. 37. była jedyna reprezentantka Polski Sabina Jarząbek. Drużynowo triumfowały Niemki, przed Brytyjkami i Irlandkami.

Dziesięć lat młodszy od koleżanki z kadry Jakob Ingebrigtsen był jednym z głównych faworytów do złota i nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Z wyraźną przewagą sięgnął po drugie z rzędu złoto w biegu seniorów, które jednocześnie jest jego dziewiątym seniorskim tytułem mistrza Europy na jakiejkolwiek nawierzchni. Jeszcze jako junior Ingebrigtsen wygrywał biegi w kategorii U20 aż 4 razy z rzędu, teraz jest na dobrej drodze, by powtórzyć ten wyczyn wśród seniorów. Srebro wywalczył Brytyjczyk Emile Cairess, a brąz Belg Isaac Kimeli. Do rywalizacji przystąpiła cała trójka braci Ingebrigtsen, lecz biegu nie ukończył Filip. Drużyno reprezentacja mistrza Europy była dopiero piąta, złoto przypadło Francuzom. W tej konkurencji nie oglądaliśmy żadnego reprezentanta Polski.

Również w rywalizacji do lat 23 tytuły obronili zwycięzcy sprzed roku. Wśród pań zwyciężyła Włoszka Nadia Battocletti, a wśród panów Brytyjczyk Charles Hicks. 52. miejsce zajęła Julia Koralewska, 35. był Mikołaj Czeronek, 59. Mateusz Gos, a 68. Aleksander Wiącek. Drużynowo męska drużyna młodzieżowców uplasowała się na 11. miejscu.

W biegach juniorskich (U20) złote medale przypadły Hiszpanii (Maria Forero) i Wielkiej Brytanii (Will Barnicoat). To właśnie w biegu juniorek najlepszy wynik w polskiej kadrze uzyskała Katarzyna Napiórkowska, która zajęła 17. miejsce. Wśród mężczyzn 23. był Maciej Megier, 46. Kamil Herzyk, a 62. Konrad Pogorzelski. Jako drużyna zajęli oni 13. lokatę.

Medale w sztafecie mieszanej trafiły do Włochów, Hiszpanów i Francuzów. Po zsumowaniu krążków za rywalizację indywidualną i drużynową, klasyfikację medalową zdecydowanie wygrali Brytyjczycy, którzy z Włoch wyjadą aż z 10 medalami, w tym 5 złotymi.

Zawody rozegrano w parku Piemonte-La Mandria koło Turynu.