TAURON 1. Liga: porażka Gwardii w Krakowie, Norwid w natarciu
Daria Jańczyk

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 12.12.2022, 08:00

W TAURON 1. Lidze wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. W 13. kolejce niespodziewaną porażkę w Krakowie odniosła przodująca w rozgrywkach Gwardia Wrocław. Drugi w tabeli Mickiewicz Kluczbork po wygranej w tie-breaku z BAS-em Białystok traci do rywali już tylko jedno „oczko”. Z kolei na trzecią pozycję awansował Exact Systems Norwid Częstochowa.

Drużyny Olimpii Sulęcin i BKS-u Visła Proline Bydgoszcz wysoko zawiesiły poprzeczkę w 13. kolejce rozgrywek na plusligowym zapleczu. W hali w Sulęcinie mogliśmy oglądać pięć emocjonujących i ciekawych partii. Olimpia mimo prowadzenia 2:0 w setach, nie wykorzystała swoich szans do zgarnięcia rywalom cennych punktów. Visła wraz ze świetnie prezentującym się Damianem Wierzbickim odmieniła losy spotkania, doprowadzając do tie-breaka. Tam nie brakowało zaciętej walki, ale finalnie to goście z Bydgoszczy cieszyli się ze zwycięstwa. Do podziału punktów doszło również w Kluczborku, gdzie lokalny Mickiewicz podejmowała BAS Białystok. I w tym spotkaniu nie zabrakło wyrównanej walki i efektownych akcji. Gracze beniaminka już nie pierwszy raz w tym sezonie pokazali, że potrafią walczyć z drużynami z czołówki i o losach meczu zadecydował tie-break. Tam jednak kluczborczanie nie dali rywalom szans, wygrywając 15:10. Mickiewicz stracił punkt, ale utrzymał drugą pozycję w ligowej tabeli.

AZS AGH Kraków przerwał zwycięską serię Chemeko-Systems Gwardii Wrocław. Krakowianie na swoim terenie postawili się liderom rozgrywek i zakończyli spotkanie wynikiem 3:1. Wrocławianie tylko w drugim secie potrafili zdominować rywali. Pozostałe toczyły się wyrównanie, jednak decydujące akcje należały do gospodarzy. Krakowianie świetnie zagrywali i brylowali w elementach bloku i obrony. Do tego punkty z prawego skrzydła dokładał Bartosz Gomułka, który został wybrany najlepszym graczem meczu. W czterech setach zakończyło się również spotkanie KRISPOLU Września i Lechii Tomaszów Mazowiecki. Zawodnikom Lechii do tej pory słabo wychodziły wyjazdowe spotkania, ale w sobotę podopieczni Mateusza Mielnika przełamali niechlubną serię, wygrywając mecz 3:1. KRISPOL łatwo skóry nie sprzedał, wygrywając trzecią osłonę i przedłużając mecz. Gospodarzom jednak nie udało doprowadzić się do tie-breaka, a wygraną Lechii przypieczętował świetnie dysponowany w tym pojedynku Sławomir Stolc.

Na zwycięską ścieżkę po ostatnich słabszych występach powróciła MKST Astra Nowa Sól. Drużyna beniaminka we własnej hali rozbiła zespół Legii Warszawa w trzech setach. Wyrównaną grę mogliśmy oglądać tylko w pierwszej partii, pozostałe po swojemu rozegrali gospodarze, zasłużenie dopisując do swojego dorobku trzy punkty. Na fali jest też Exact Systems Norwid Częstochowa. Podopieczni Leszka Hudziaka w minionej kolejce bez straty seta pokonali drużynę PSG KPS Siedlce. Przyjezdni tylko w ostatniej odsłonie byli w stanie nawiązać wyrównaną walkę z siatkarzami Norwida, jednak i tym razem decydujące piłki należały do świetnie dysponowanych gospodarzy. Dla drużyny spod Jasnej Góry była to już siódma wygrana z rzędu. Norwid dzięki lepszemu bilansowi setów od Avii Świdnik przesunął się na trzecią pozycję w ligowej tabeli. Avia jednak cały czas pozostaje w grze, a z ostatniego wyjazdowego spotkania z SPS Chrobrym Głogów przywiozła cenne trzy „oczka”, wygrywając mecz 3:1. Ostatni mecz 13. kolejki zostanie rozegrany 15 grudnia, kiedy SMS PZPS Spała podejmie MKS Będzin.

Wyniki spotkań 13. kolejki TAURON 1. Ligi:

Olimpia Sulęcin - BKS Visła Proline Bydgoszcz 2:3 (25:20, 25:21, 17:25, 18:25, 21:23)
KRISPOL Września - Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3 (21:25, 22:25, 25:23, 21:25)
SPS Chrobry Głogów - MKS Avia Świdnik 1:3 (21:25, 25:17, 17:25, 23:25)
MKST Astra Nowa Sól - Legia Warszawa 3:0 (25:22, 25:16, 25:16)
AZS AGH Kraków - Chemeko-System Gwardia Wrocław 3:1 (25:23, 18:25, 26:24, 25:22)
Exact Systems Norwid Częstochowa - PSG KPS Siedlce 3:0 (25:17, 25:20, 25:23)
Mickiewicz Kluczbork - BAS Białystok 3:2 (25:21, 20:25, 25:18, 20:25, 15:10)

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.