EBL: domowa wygrana Zastalu
PLK/Andrzej Romański

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 13.12.2022, 19:30

W meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi Zastal Zielona Góra pokonał Sokoła Łańcut 81:72. Zielonogórzanie dzięki zwycięstwu awansowali na 4. miejsce w tabeli.

We wtorkowy wieczór Zastal Zielona Góra podejmował Sokoła Łańcut. Grający u siebie zielonogórzanie byli zdecydowanymi faworytami spotkania. Gospodarze w aktualnych rozgrywkach nie spisywali się może aż tak dobrze jak w poprzednich sezonach, ale wciąż prezentowali dość wysoki poziom, najprawdopodobniej gwarantujący awans do play-off. Sokół to z kolei zespół, który w ubiegłym sezonie triumfował w 1. lidze i zapewnił sobie awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W bieżącym sezonie drużyna z Łańcuta zajmuje natomiast 14. miejsce i wyprzedza w tabeli tylko Astorię Bydgoszcz oraz Twarde Pierniki Toruń.

Mecz między tymi ekipami był wyrównany tylko w pierwszych minutach. Gracze Sokoła zaczęli nieźle i postawili się wysoko notowanym rywalom. Z upływem czasu różnica między drużynami stawała się jednak coraz bardziej widoczna. Kluczowe były tu dwie serie. Najpierw od stanu 8:8 Zastal zdobył 7 punktów z rzędu, a następnie przy stanie 20:15 kolejnych 5. Znakomita końcówka sprawiła, że po pierwszej części gry gospodarze prowadzili 25:15. Po krótkiej przerwie goście wciąż nie byli w stanie zagrozić swoim rywalom. Gracze Sokoła nieco poprawili swoją grę w obronie, ale samemu w ofensywie spisali się jeszcze słabiej niż w partii otwierającej spotkanie. Drużyna z Łańcuta zdobyła zaledwie 12 punktów w drugiej kwarcie i straciła do rywali kolejnych 7 "oczek". Po pierwszej połowie miejscowi prowadzili 44:27.

Na trzecią kwartę goście wyszli jednak odmienieni. Sokół wyglądał znakomicie w ofensywie i bardzo sprawnie niwelował stratę do rywali. Po kilku minutach gry strata wynosiła 10 punktów, ale od tego momentu gra stała się zdecydowanie bardziej wyrównana. Gracze Zastalu znów zaczęli solidnie punktować i przed ostatnią częścią gry prowadzili 65:53. W czwartej kwarcie gracze Sokoła dzielni walczyli do końca, ale nie byli w stanie zagrozić rywalom, którzy w pełni kontrolowali sytuację.

Zastal Zielona Góra pokonał więc Sokoła Łańcut 81:72 i dzięki zwycięstwu awansował na 4. miejsce w tabeli Energa Basket Ligi. Sokół pozostał natomiast na 14. pozycji.

Zastal Zielona Góra - Sokół Łańcut 81:72 (25:15, 19:12, 21:26, 16:19)

Zastal: Hadzibegovic 17, Zecevic 12, Kutlesic 10, J. Wójcik 9, Kowalczyk 8, S. Wójcik 7, Żołnierewicz 6, Brewton 5

Sokół: Sanders 17, Kemp 11, Struski 11, Thornton 11, Spencer 7, Kołodziej 4, Szczypiński 3, Brek 2