Euroliga: lider rozgromiony, zwycięstwo Olympiakosu w hicie

• Data publikacji: 14.12.2022, 22:36

We wtorek i środę rozegrano 13. kolejkę Euroligi. W hitach kolejki zwycięstwa odniosły Barcelona i Olympiakos. Drugi z zespołów zdecydowanie pokonał Fenerbahce.

Najciekawiej w tej kolejce zapowiadał się mecz pomiędzy Olympiakosem i Fenerbahce. Goście mieli bilans 10-2 i pewnie prowadzili w tabeli, a gospodarze tracili do nich dwie wygrane i znajdowali się w czołowej piątce tabeli. Rywalizacja została zdominowana przez koszykarzy z Pireusu. Olympiakos objął prowadzenie 12:0, a potem dzięki znakomitej grze do samego końca nie dał szans liderowi. Już po pierwszej kwarcie prowadził 31:11. Druga połowa była wyrównana, ale to żadne pocieszenie dla tureckiej drużyny, która nie zagrała jeszcze tak słabo od początku rozgrywek. Fenerbahce poniosło bolesną porażkę 67:94. Liderem Olympiakosu był Sasza Wezenkow, który zdobył 21 punktów.

Z porażki Fenerbahce mogło skorzystać kilka zespołów, a najbardziej AS Monako. Ekipa z księstwa miała jedynie zwycięstwo straty, ale zmierzyła się z Barceloną (8-4). Mike James i spółka nie zdołali pokonać gości z Hiszpanii. Pierwsza połowa była wyrównana i po rzucie z dystansu Nikoli Miroticia po akcji specjalnej Barcelona prowadziła 34:29. Decydująca okazała się trzecia kwarta, którą Duma Katalonii wygrała 26:16 i odskoczyła na kilkanaście punktów. W ostatniej odsłonie Barca rzuciła zaledwie dziewięć oczek, ale triumfowała 69:63. Goście trafili aż 14 rzutów za trzy punkty, a gospodarze zaledwie pięć.

Dogrywką zakończyło się spotkanie w Walencji, do której pojechał Panathinaikos. Na początku meczu lepiej radzili sobie koszykarze z Aten, którzy prowadzili 25:15. Potem szala przechyliła się na korzyść drużyny z Hiszpanii, która w trzeciej kwarcie miała 14 punktów przewagi. W czwartej odsłonie Panathinaikos dogonił rywali, gdyż świetny fragment rozegrał Dwayne Bacon. Ostatecznie doszło do dogrywki, po której Walencja triumfowała 94:91. Mateusz Ponitka w 29 minut zdobył 10 punktów. Obydwa zespoły mają bilans 6-7 i tracą jedno zwycięstwo do strefy play-off.