Pływanie - MŚ na krótkim basenie: rekord mistrzostw świata Kacpra Stokowskiego! [AKTUALIZACJA]
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 15.12.2022, 09:00

Kacper Stokowski utrzymuje świetną formę podczas mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie w Melbourne. Tym razem nasz reprezentant poprawił rekord mistrzostw świata oraz rekord Polski na 50 metrów stylem grzbietowym.

23-latek już od początku czempionatu pokazuje się z bardzo dobrej strony, a eliminacje na 50 metrów stylem grzbietowym tylko to podtrzymały. Stokowski osiągnął czas 22,78 sekundy, co jest nowym rekordem mistrzostw świata oraz nowym najlepszym rezultatem w historii Polski. Drugie miejsce zajął Isaac Cooper, który był zaledwie o 0,01 sekundy słabszy od Polaka. W eliminacjach wziął udział także Ksawery Masiuk. Drugi z naszych reprezentantów z czasem 23,35 sekundy zajął 15. miejsce i awansował do półfinału. Na tym samym dystansie, ale kobiet dalej nie zdołała przedostać się Adelka Piskorska, która osiągnęła wynik 26,77 sekundy, co dało 19. miejsce.

Na 200 metrów stylem motylkowym zaprezentował się Jakub Majerski. Przepłynął wymagany dystans w czasie 1:52,45 i zajął 14. pozycję, ale nie awansował dalej. Jest to spowodowane tym, że w tej konkurencji nie ma półfinału i przepustkę dalej otrzymuje tylko najlepsza ósemka. Ksawery Masiuk wziął także udział w rywalizacji na 100 metrów stylem zmiennym. Ostatecznie zajął 24. lokatę z czasem 54,05 sekundy.

Na zakończenie sesji eliminacyjnej oglądaliśmy zmagania sztafet mężczyzn na 50 metrów stylem dowolnym. Niestety nasza czwórka w składzie: Karol Ostrowski, Jakub Majerski, Ksawery Masiuk oraz Kacper Stokowski została zdyskwalifikowana. Jest to spowodowane zbyt szybką reakcją na pierwszej zmianie.

Warto nadmienić, że każdy z naszych reprezentantów startujący w tej sesji indywidualne poprawił swój rekord życiowy na danym dystansie.

AKTUALIZACJA

Początkowo wynik Kacpra Stokowskiego uznano za rekord mistrzostw świata, jednak Międzynarodowa Federacja Pływacka nie wzięła pod uwagę rezultatu Florenta Manaudou. Wtedy Francuz podczas czempionatu w Dosze osiągnął czas 22,22 sekundy, co jest także rekordem świata. Jednak wciąż Stokowski poprawił rekord Polski.