EBL: 12. kolejka (relacja aktualizowana)
Róża Koźlikowska

• Data publikacji: 18.12.2022, 21:26

Czas na 12. kolejkę Energa Basket Ligi. Na początku Trefl Sopot będzie chciał się zrehabilitować za porażkę w meczu na szczycie ze Śląskiem Wrocław. Przed zespołem trudne zadanie w wyjazdowym meczu z Legią Warszawa. W pozostałych spotkaniach w większości faworyci są wyraźni.

18 grudnia (niedziela) 19:00 Tauron GTK Gliwice - Anwil Włocławek
19 grudnia (poniedziałek) 18:00 Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Polski Cukier Start Lublin

18 grudnia 19:00 Tauron GTK Gliwice - Anwil Włocławek 80:82 (24:29, 25:15, 17:15, 14:23)

W niedzielny wieczór w Arenie Gliwice nie zabrakło koszykarskich emocji. GTK nie było faworytem spotkania z Anwilem Włocławek. Pierwsza kwarta była bardzo ofensywna i zakończyła się prowadzeniem 29:24 gości z Włocławka. Drugą odsłonę gliwiczanie zwyciężyli 25:15 i oznaczało to, że druga połowa zapowiadała się bardzo ciekawie. W trzeciej kwarcie GTK miało nawet dziesięć punktów przewagi, a na koniec odsłony różnicę celną trójkę zmniejszył Kamil Łączyński.

Anwil musiał się mocno napracować, aby powalczyć o zwycięstwo. Zespół Przemysława Frasunkiewicza odrabiał straty i wyszedł na prowadzenie 71:70 po akcji alley-oop zakończonej przez Luke'a Petraska, po serii 6:0. Gospodarze jeszcze wrócili na prowadzenie, ale przez trzy minuty w decydujących fragmentach mieli na swoim koncie 74 punkty. W tym czasie goście nie odskoczyli za bardzo. W końcówce skutecznie wykonywani rzuty wolne, a w ostatniej akcji meczu Josh Bostić zablokował rzucającego zza łuku na zwycięstwo Norberta Maciejaka. Spotkanie zakończyło się wygraną 82:80 Anwilu, który zanotował ósme zwycięstwo. Najlepszym zawodnikiem był Luke Petrasek, który zdobył 19 punktów, miał skuteczność 6/6 z gry i tylko jedną pomyłkę z linii rzutów wolnych.

GTK: Szlachetka 17, Put 13, Murphy 12, Skifić 11, Rowland 10, Ferguson 8, Maciejak 4, Ryżek 3, Busz 2, Krzych, Skrzypczyk

Anwil: Petrasek 19, Moore 16, Sobin 13, Łączyński 10, Greene 8, Słupiński 8, Bostic 5, Nowakowski 3, Woroniecki 0, Dawdo, Łazarski, Bojanowski.

17 grudnia, 17:30 WKS Śląsk Wrocław - Suzuki Arka Gdynia 87:80 (22:19, 19:16, 18:25, 28:20)

WKS Śląsk Wrocław pokonał Suzuki Arkę Gdynia 87:80. Po trzech kwartach gospodarze przegrywali jednak jednym punktem. Twarda walka i skuteczny atak pozwoliły jednak miejscowym na zachowanie statusu niepokonanych. Pełna relacja z meczu dostępna TUTAJ.

17 Grudnia, 15:30 Astoria Bydgoszcz - King Szczecin 104:103 (30:26, 25:24, 19:32, 30:31)

W pierwszym z sobotnich spotkań Astoria Bydgoszcz podejmowała King Szczecin. Faworytami meczu byli zawodnicy ze Szczecina, ale u zawodników Astorii można było dostrzec ostatnio wzrost formy. Miejscowi dodatkowo chcieli zrewanżować się rywalom za ubiegły sezon, w którym utracili miejsce w fazie play-off właśnie kosztem zespołu ze Szczecina. Obie ekipy miały wówczas identyczny bilans spotkań, ale w bezpośrednich starciach górą był King. Sam mecz był niezwykle efektowny i walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Ostateczni triumfowała Astoria, która wzięła tym samym rewanż na rywalach. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

15 Grudnia, 17:30 Legia Warszawa - Trefl Sopot 79:71 (25:14, 11:16, 21:16, 22:25)

Już na otwarcie 12. kolejki fani koszykówki w Polsce otrzymali znakomite spotkanie. Legia Warszawa, a więc wicemistrzowie kraju podejmowali bardzo mocny w tym sezonie Trefl Sopot. Warszawiacy pomimo nieco niższej pozycji w tabeli byli faworytami spotkania i wywiązali się z tej roli znakomicie. Legia zagrała na poziomie z ubiegłych rozgrywek i pokonała Trefl 79:71. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj.