Euroliga: Panathinaikos blisko udanego pościgu w Barcelonie

• Data publikacji: 16.12.2022, 22:55

Zakończyła się 14. kolejka rozgrywek Euroligi. Panathinaikos przegrał 68:74 z Barceloną, ale był blisko odrobienia dużych strat. Mateusz Ponitka zdobył dziewięć punktów.

Jeden z ciekawiej zapowiadających się meczów 14. serii gier rozegrano w Barcelonie, gdzie zespół Sarunasa Jasikewiciusa zmierzył się z Panathinaikosem. Ostatnio zespół z Aten po porażce z Walencją przerwał serię zwycięstw. Teraz ekipa Mateusza Ponitki czekało kolejne trudne zadanie, gdyż rywalizowała z wiceliderem tabeli. Panathinaikos bardzo słabo wszedł w mecz. Po kilku minutach Barcelona miała dwucyfrową przewagę (14:4), a po pierwszej kwarcie prowadziła 28:12. Goście zaczęli odrabiać straty, zwłaszcza w ostatniej części. Po indywidualnej akcji Ponitki od kosza do kosza przegrywali tylko 68:69. Drużyna z Aten miała szanse na wyjście na prowadzenie, ale od punktów Polaka przez trzy ostatnie minuty nie trafiła do kosza i przegrała 68:74. Nasz jedynak w Eurolidze zdobył dziewięć punktów i zanotował dziewięć zbiórek.

W minionej kolejce nie zabrakło niespodzianek. Patent na hiszpańskie zespoły ma Żalgiris Kowno, który wygrał u siebie po świetnej końcówce 81:72 z Realem Madryt. Olympiakos Pireus dwa dni po pokonaniu Fenerbahce przegrał z Lyonie mimo, że miał aż 20 punktów przewagi. LDLC Asvel Villeurbanne zwyciężyło 77:75 po trójce Amine Noua na kilka sekund przed końcem. Do kolejnej niespodzianki doszło w Stambule. Fenerbahce zaliczyło drugą porażkę z rzędu. Przegrało 70:76 z jedną z większych niespodzianek sezonu, szóstą w tabeli Cazoo Baskonią. Przegrana tureckiej drużyny oznacza, że na szczycie rankingu bilansem 10-4 zrównały się z nią Barcelona i AS Monako.

Także niespodziewanie Partizan Mozzart Bet Belgrad wygrał z Anadolu Efez, a Virtus Segafredo Bolonia z Maccabi Playtika Tel Awiw. Blisko przerwania serii dziesięciu porażek była Alba Berlin. Do samego końca walczyła o wygraną ze wspomnianym AS Monako. Zwycięstwo 92:89 gospodarzom zapewnił rzutem za trzy punkty równo z ostatnią syreną Elie Okobe. EA7 Emporio Armani Mediolan wygrało na wyjeździe 71:67 z Crveną Zvezdą Belgrad. Włoski zespół przerwał dwie serie - swoją dziewięciu porażek oraz sześciu zwycięstw rywali.