Kombinacja norweska - PŚ: historyczne punkty Kil
Flawia Krawczyk

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 16.12.2022, 20:29

Joanna Kil w swoim debiucie w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej wywalczyła punkty do klasyfikacji generalnej, zajmując 19. miejsce. Zwyciężyła Norweżka Gyda Westvold Hansen. W rywalizacji mężczyzn Andrzej Szczechowicz uplasował się na 44. pozycji. Najlepszy był Jarl Magnus Riiber.

Po skoku na odległość 76 metrów Joanna Kil zajmowała 18. pozycję ze stratą 2:38 do liderki Gydy Westvold Hansen. Norweżka wypracowała sobie znaczną przewagę nad rywalkami, lądując na 95 metrze. Druga Lisa Hirner (Austria) skoczyła dwa metry krócej i traciła 42 sekundy. Dwie sekundy więcej straty miała Nathalie Armbruster z Niemiec, która uzyskała również 93 metry. W biegu nasza zawodniczka spadła na 19. miejsce i wywalczyła jako pierwsza Polka w historii punkty Pucharu Świata. Nie było to wielką sztuką, gdyż a starcie stanęło 26 kombinatorek. Czołowa trójka nie zmieniła się po biegu. Zwyciężyła Gyda Westvold Hansen przed Austriaczką Hirner i Niemką Armbruster.

Wyniki serii skoków

Oficjalne wyniki

Wśród mężczyzn już po skoku w ciężkiej sytuacji postawił się Andrzej Szczechowicz. Próba na 81 metr dała mu dopiero 44. lokatę ze stratą do lidera 2:39. Nim był Jarl Magnus Riiber, który poszybował na odległość 98,5 metra i wypracował sobie 28 sekund przewagi nad Japończykiem Ryotą Yamamoto (95 m). Trzeci po serii skoków był Austriak Franz-Josef Rehrl (93,5 m), a jego strata do Riibera wynosiła 51 sekund. W biegu na 10 km Szczechowicz utrzymał swoją 44. pozycję i nie zdobył punktów. Riiber mądrze rozłożył siły i z niewielką przewagą dobiegł do mety na pierwszym miejscu. Na drugie miejsce przesunął się jego rodak Jens Luuras Oftebro, a trzeci finiszował Niemiec Vinzenz Geiger.