Pływanie - MŚ na krótkim basenie: 7. miejsce Kawęckiego na koniec mistrzostw
Mateusz Giełczyński/Wikimedia

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 18.12.2022, 11:40

Za nami ostatni dzień mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie. Na zakończenie rywalizacji w Melbourne Radosław Kawęcki był siódmy w finale na 200 metrów stylem grzbietowym.

Start Radosława Kawęckiego w finale na 200 metrów stylem grzbietowym był ostatnim polskim akcentem podczas czempionatu w Melbourne. Kawęcki do finału wszedł z ósmym wynikiem. W samych eliminacjach odpadł Kacper Stokowski, który był 17. W finale Kawęcki nie był w stanie nawiązać walki z najlepszymi i ostatecznie z rezultatem 1:50,33 zajął siódme miejsce. Blisko trzy sekundy lepszy od niego był Ryan Murphy, który zdobył złoty medal.

Znakomicie w finale kobiet na 100 metrów stylem motylkowym zaprezentowała się Margaret MacNeil, która z czasem 54,05 sekundy poprawiła rekord świata w tej konkurencji. Na zakończenie mistrzostw oglądaliśmy finały sztafety 4x100 metrów stylem zmiennym kobiet oraz mężczyzn. Oba te finały nie zawiodły oczekiwań. Najpierw Amerykanki poprawiły rekord świata rezultatem 3:44,35. Natomiast później doszło do sytuacji bardzo rzadko spotykanej. U mężczyzn Australijczycy oraz Amerykanie uzyskali wynik 3:18,98, co sprawiło, że obie ekipy ustanowiły nowy rekord świata.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw triumfowały Stany Zjednoczone, które zdobyły 17 złotych, 13 srebrnych oraz 6 brązowych medali. Polska ze srebrem Katarzyny Wasick oraz brązem Kacpra Stokowskiego uplasowała się na 16. pozycji.

Wyniki finałów

100 metrów stylem motylkowym kobiet:

1. Margaret MacNeil (Kanada) - 54,05 (rekord świata)

2. Torri Huske (Stany Zjednoczone) - 54,75

3. Louise Hansson (Szwecja) - 54,87

100 metrów stylem motylkowym mężczyzn:

1. Chad le Clos (Republika Południowej Afryki) - 48,59

2. Ilya Kharun (Kanada) - 49,03 (rekord świata juniorów)

3. Marius Kusch (Niemcy) - 49,12

50 metrów stylem klasycznym kobiet:

1. Ruta Meilutyte (Litwa) - 28,50

2. Lara van Niekerk (Republika Południowej Afryki) - 29,09 (rekord Afryki)

3. Lilly King (Stany Zjednoczone) - 29,11

50 metrów stylem klasycznym mężczyzn:

1. Nic Fink (Stany Zjednoczone) - 25,38 (rekord Ameryki, rekord mistrzostw świata)