Short track - PŚ: żeńska sztafeta "na piątkę"

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 18.12.2022, 13:00

Po fantastycznej sobocie w wykonaniu Biało-Czerwonych liczyliśmy na powtórkę ostatniego dnia Pucharu Świata w Ałmatach. Tym razem jednak medali wywalczyć się nie udało, a najlepszym wynikiem było 5. miejsce polskiej sztafety kobiet.

Ku uciesze polskich kibiców w Kazachstanie aż dwukrotnie łyżwiarze rywalizowali na dystansie 500 metrów. Tym razem jednak ta konkurencja nie była aż tak obfita w dobre wyniki dla polskich zawodników. Na etapie ćwierćfinałów z rywalizacją pożegnała się Gabriela Topolska. Awans do półfinału wywalczyły natomiast Natalia Maliszewska oraz Nikola Mazur. Obie panie zajęły trzecie miejsce w swoich biegach, ale dobre czasy wystarczyły, żeby zakwalifikować się do 1/2. Biegi półfinałowe nie były już dla Polek tak szczęśliwe. Dyskwalifikacją została ukarana Natalia Maliszewska, a czwarte miejsce Mazur wystarczyło tylko na finał B. Tam Polka jednak pokazała się z bardzo dobrej strony, wygrywając z czasem 44,383 s. Ze zwycięstwa w głównym finale cieszyła się Yara van Kerkhof (44,372 s), zdobywając tym samym drugi medal podczas tego weekendu. Podium uzupełniły Michelle Velzeboer i Petra Jaszapati. U panów wszyscy trzej reprezentanci Polski - Michał Niewiński, Łukasz Kuczyński oraz Diane Sellier zakończyli zmagania na ćwierćfinale. Ze zwycięstwa cieszył się Denis Nikisha z Kazachstanu (41,850 s), finiszując przed Jangiem Sungwoo oraz Stijnem Desmetem.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie wśród pań rywalizowała Kamila Stormowska. Polka bardzo dobrze pojechała w ćwierćfinale, zajmując drugą pozycję w swoim biegu i awansując do kolejnego etapu. Tam jednak Biało-Czerwona została ukarana za nieprzepisowe zachowanie i zakończyła rywalizację. Ze zwycięstwa cieszyła się Suzanne Schulting (1:30,593). Za Holenderką finiszowały Kristen Santos-Griswold i Anna Seidel. U panów triumfował Koreańczyk Ji Won Park (1:24,573). Podium uzupełnili Steven Dubois i Roberts Kruzbergs.

Zmagania na torze w Ałmatach zakończyła rywalizacja sztafet. Panowie w składzie Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Diane Sellier oraz Neithan Thomas w finale B pokonali Belgów i w ogólnej klasyfikacji zajęli 6. miejsce. Zwyciężyli Kanadyjczycy, przed Holandią i Japonią. U kobiet Biało-Czerwone walczyły o medale w finale A. Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska ostatecznie przekroczyły linię mety jako ostatnie, zajmując 5. miejsce w całych zmaganiach. Złoto wywalczyły Koreanki, srebro Kanadyjki, a na najniższym stopniu podium stanęły Węgierki.

PEŁNE WYNIKI

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.