Podsumowanie lig: zwycięstwo Realu w meczu na szczycie ligi ACB
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 19.12.2022, 20:45

Real Madryt został nowym liderem ligi ACB. Królewscy w meczu na szczycie wygrali na wyjeździe 80:67 z Lenovo Teneryfa.

Liga hiszpańska

Niewątpliwie hitem 12. kolejki ligi ACB był mecz Lenovo Teneryfa z Realem Madryt. Obydwie drużyny miały na swoim koncie dziewięć zwycięstw i walczyły o samodzielne prowadzenie w tabeli. Spotkanie należało do tych mniej ofensywnych i bardziej wyrównanych. Na koniec pierwszej połowy Real wywalczył największą przewagę, która wynosiła siedem punktów. Teneryfa próbowała gonić rywali, ale mistrzowie kraju pokazali to co najlepsze w ostatniej części. Rzucili w niej 30 punktów i wypracowali dwucyfrową różnicą. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 80:67. Lenovo przegrało z rywalem w kluczowym elemencie swojej gry, czyli 8-12 w trafionych rzutach za trzy punkty. Najskuteczniejsi byli Tim Abromaitis (Teneryfa) i Mario Hezonja (Real), którzy zdobyli po 15 punktów.

Real Madryt z dziesięcioma zwycięstwami jest samodzielnym liderem tabeli, a wygraną straty mają aż trzy drużyny. Oprócz Lenovo Teneryfy są to Barcelona i Baskonia. Duma Katalonii dzięki ostatniej kwarcie wygranej 22:10 w drugim hicie kolejki wygrała 75:60 z Lenovo Teneryfa. Zespół z Kraju Basków po starciu pełnych zwrotów akcji pokonał 102:88 Carplus Fuenlabrada. Ekipa z Vitorii miała prawie 20 punktów straty, ale w trzeciej kwarcie zanotowała wynik 39:12.

W poważnym kryzysie jest Gran Canaria, która zanotowała trzecią porażkę z rzędu. Gra w ofensywnie drużyny Jaki Lakowicia ostatnio wygląda bardzo słabo. W tej kolejce dała się zdominować UCAM Murcii i przegrała 85:99. Nie pomogło 25 punktów AJ Slaughtera, w którym sześć trafionych trójek oraz 12 oczek Aleksandra Balcerowskiego. Tabelę w dalszym ciągu zamyka BAXI Manresa, która przegrała 76:86 z Surne Bilbao Basket. Adam Waczyński zdobył 9 punktów. Jedno ze słabszych spotkań rozegrał Marcel Ponitka, który w siedem minut gry nie zanotował żadnego oczka. Casademont Saragossa poniósł porażkę 69:78 z Basquet Girona. Liga ACB wróci do gry po Świętach Bożego Narodzenia.

Liga włoska

Serię czterech porażek przerwał NutriBullet Treviso. Zespół Michała Sokołowskiego wypracował kilka punktów przewagi i utrzymał ją do końca meczu z Happy Casa Brindisi. Treviso zwyciężyło niespodziewanie 75:68 i tym samym jest coraz bliżej opuszczenia strefy spadkowej. Sokołowski w 26 minut zdobył pięć punktów. W hicie kolejki rywal Śląska Wrocław z Eurocupu, Trento Dolomiti wygrał 77:75 z EA7 Emporio Armani Mediolan.

Liga turecka

Manisa Basket nie sprawiła niespodzianki w wyjazdowym meczu z Bursasporem. Gospodarze pewnie wygrali 96:85. Michał Michalak był najskuteczniejszym zawodnikiem meczu ze zdobyczą 21 punktów, ale jego zespół pozostaje na ostatnim miejscu w tabeli. Tomasz Gielo nadal jest kontuzjowany, a jego Merkefezendi został sprawcą dużej sensacji. Wygrało 80:77 z Fenerbahce, czyli wiceliderem, który przegrał po raz drugi z rzędu i w całym sezonie.

Liga francuska

Gravelines-Dunkierka przegrali 81:90 z JL Bourg. Decydująca okazała się ostatnia kwarta wygrana 31:22 przez ekipę z Bourg. Dominik Olejniczak zdobył zaledwie cztery punkty. Mecz Roanne z Limoges został przełożony. Liderem tabeli jest AS Monako pomimo porażki z Le Portel, czyli jedną z ostatnich drużyn ligowej tabeli.