EBL: Legia minimalnie lepsza od Arki
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 23.12.2022, 20:30

W meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Arkę Gdynia 83:81. Gdynianie ponieśli tym samym trzecią porażkę z rzędu.

W ostatnim przedświątecznym meczu Energa Basket Ligi Arka Gdynia podejmowała Legię Warszawa. Pomimo gry w kratkę w ostatnim czasie zdecydowanym faworytem spotkania byli wicemistrzowie Polski z Warszawy. Gdynianie byli ostatnio w naprawdę słabej formie. Po dobrym starcie rozgrywek i pozycji w czołówce tabeli nie zostało już nic. Arka w ostatnich siedmiu spotkaniach triumfowała tylko raz w starciu z MKS-em Dąbrową Górniczą.

Mecz rozpoczął się od bardzo wyrównanej gry, ale minimalnie lepiej dość nieoczekiwanie wyglądali gospodarze. Miejscowi starali się budować swoją przewagę, ale warszawiacy byli w stanie pozostać w dość bliskim kontakcie ze swoimi rywalami. Żadna z ekip nie błyszczała w ofensywie, ale ostatecznie pierwsza partia padła łupem Arki, która prowadziła 18:13. W drugiej części gry role jednak się odwróciły. Od pierwszych minut to Legia wyglądała lepiej i w dość wolnym tempie, ale jednak niwelowała stratę do rywali. Gdynianie po tym jak zostali dogonieni zebrali się jeszcze raz, aby odskoczyć rywalom, ale trwało to jedynie moment. W efekcie po pierwszej, niespecjalnie widowiskowej połowie mieliśmy remis 33:33.

Po zmianie stron obie ekipy kontynuowały wyrównaną walkę, która teraz stała jednak na znacznie wyższym poziomie. Oba zespoły zaczęły punktować znacznie częściej. Tym razem w tej wyrównanej walce nieco lepiej wyglądali warszawiacy. Zespół z Gdyni wielokrotnie musiał nadrabiać kilkupunktowe straty, ale wychodziło im to dość dobrze. Gdynianie nie prowadzili w trzeciej kwarcie choćby przez chwilę, ale nie odstępowali rywali na krok. Przed decydującą rozgrywką Legia prowadziła różnicą czterech punktów. W czwartej kwarcie ton rywalizacji wciąż nadawali warszawiacy, ale walka była bardzo zacięta. W połowie kwarty Arka zdołała nawet objąć prowadzenie, ale ponownie trwało to tylko chwilę. Ekipy wymieniały się ciosami, ale przed ostatnimi sekundami spotkania Legia prowadziła różnicą 5 punktów. Wtedy Gdynianie zdołali trafić jeszcze za 3 punkty, ale ostatecznie nie starczyło im czasu, aby dogonić rywali.

Legia Warszawa pokonała Arkę Gdynia 83:81 i odniosła swoje drugie z rzędu zwycięstwo. Wicemistrzowie Polski awansowali na 5. miejsce w tabeli i mają tyle samo punktów co 4. Anwil. Arka pozostała natomiast na 11. miejscu, ale ma tylko punkt straty do fazy play-off.

Arka Gdynia - Legia Warszawa 81:83 (18:13, 15:20, 23:27, 25:23)

Arka: Fenner 24, Bogucki 21, Wilczek 12, Florence 6, Music 6, Wołoszyn 6, Wade 3, Harris 2, Sewioł 1

Legia: Garrett 25, Grosselle 17, McCallum 16, Leslie 13, Kamiński 6, Koszarek 4, Wyka 2