Piłka ręczna - 4 Nations Cup: Polacy zakończyli turniej wygraną z Brazylijczykami

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 30.12.2022, 19:40

W swoim ostatnim meczu podczas 4 Nations Cup polscy szczypiorniści mierzyli się z Brazylią. Po dosyć niemrawym początku nasi reprezentanci odrobili straty i pokonali aktualnych mistrzów Ameryki Południowej 31:23. Dzięki temu triumfowi podopieczni Patryka Rombla zapewnili sobie drugie miejsce w krakowskim turnieju.

Już przed rozpoczęciem tego spotkania Biało-Czerwoni nie mieli szans na triumf w turnieju 4 Nations Cup. Wcześniej swoją wygraną w zawodach przypieczętowała reprezentacja Tunezji, która w pierwszym piątkowym meczu pokonała Koreę Południową 35:32. Od początku starcia z Brazylią w poczynaniach polskich szczypiornistów dominowała nerwowość. Mistrzowie Ameryki Południowej wykorzystali proste błędy naszych zawodników, a w 8. minucie po dobrej akcji Rudolpha Hackbartha prowadzili 5:3. Goście nie zamierzali zwalniać tempa. Dzięki efektownej wkrętce Gustavo Rodriguesa było już 8:5, przez co zdenerwowany Patryk Rombel poprosił o czas. Po dwóch dynamicznych akcjach Piotra Jędraszczyka przewaga Brazylijczyków stopniała do jednej bramki (8:7). Natomiast przyjezdni szybko odbudowali przewagę, a dzięki kontratakowi wykończonemu przez Rudolpha Hackbartha na tablicy wyników widniał rezultat 10:7. Później Polacy mocno dążyli do odrobienia strat i dopięli swego w 24. minucie, gdy po efektownym wejściu Piotra Jędraszczyka wyrównali stan rywalizacji (12:12). W końcówce pierwszej połowy gospodarze przejęli inicjatywę. W polskiej bramce znakomicie spisywał się Adam Morawski, dlatego też nasi zawodnicy schodzili na przerwę, prowadząc 14:13.

Druga połowa rozpoczęła się dosyć dobrze dla Biało-Czerwonych. Gospodarze prezentowali twardą i nieustępliwą grę w obronie, a po kontrataku wykończonym przez Mikołaja Czaplińskiego mieli dwie bramki przewagi (16:14). Zdecydowanym liderem polskiej ofensywy był w tym fragmencie Piotr Jędraszczyk, a dzięki kolejnej udanej akcji rozgrywającego Piotrkowianina na tablicy wyników widniał rezultat 20:16 dla Biało-Czerwonych. Później podopieczni Patryka Rombla kontynuowali konsekwentną grę i odskoczyli przeciwnikom. W 44. minucie wskutek trafienia Mikołaja Czaplińskiego różnica wzrosła do sześciu trafień (23:17). Pomimo niekorzystnego wyniku reprezentanci Ameryki Południowej nie zamierzali zwieszać głów. Ekipa prowadzona przez Marcusa Ricardo de Oliveirę zanotowała dobrą serię, doprowadzając do rezultatu 23:20. Natomiast odpowiedź miejscowych była natychmiastowa. Polacy nie pozwalali rywalom na wiele. Po dwóch bramkach z rzędu Arkadiusza Moryto, który najpierw zaprezentował wkrętkę między nogami brazylijskiego bramkarza, a później rzucił z ostrego kąta w samo okienko, prowadziliśmy 28:21. Ostatecznie nasza drużyna wygrała to spotkanie 31:23 i zakończyła rywalizację w 4 Nations Cup na drugim miejscu.

Jeszcze przed rozpoczęciem styczniowych mistrzostw świata polscy szczypiorniści wezmą udział w turnieju towarzyskim w Katowicach (4-6 stycznia), podczas którego zmierzą się z Iranem, Belgią i Maroko.

Polska - Brazylia 31:23 (14:13)
Polska: Morawski, Kornecki - Jędraszczyk 6, Moryto 6, Czapliński 5, Olejniczak 2, Pietrasik 2, Daszek 2, Widomski 2, Dawydzik 2, Krajewski 2, T. Gębala 1, Fedeńczak 1, Chrapkowski, Walczak, Bis, M. Pilitowski, Przytuła