Biegi narciarskie - MP: bez największych gwiazd w Zakopanem
Tom-Vegard Feltstykket

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 30.12.2022, 19:48

Dziś zakończyły się, rozgrywane od 1920 roku mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Najlepszych biegaczy i biegaczki w kraju ugościły trasy w Zakopanem. W ramach zawodów rozegrano biegi zarówno w kategorii seniorów i młodzieżowców. W zawodach rozgrywanych w cieniu Tour de Ski zabrakło Izabeli Marcisz, Moniki Skinder czy Macieja Staręgi.

Jako pierwsze do walki o medale mistrzostw kraju stanęły seniorki, a miało to miejsce już wczoraj. Na starcie biegu pań stanęło 49 zawodniczek.  Panie miały do pokonania pięć kilometrów techniką klasyczną. Złoto wywalczyła Weronika Kaleta reprezentująca klub LKS Markam Wiśniowa-Osieczany. Kaleta wyprzedziła rywalki z przewagą ponad 20 sekund. Srebro zdobyła Daria Szkurat z KS Chochołów, a brązowy medal przypadł Karolinie Kalecie, również reprezentującej klub LKS Markam Wiśniowa-Osieczany.

W rywalizacji seniorów wystartowało 46 biegaczy. Najszybszy po przebiegnięciu 10 kilometrów techniką klasyczną był Mateusz Haratyk z klubu NKS Trójwieś Beskidzka. Świeżo upieczony mistrz kraju wyprzedził o zaledwie sześć sekund, drugiego na mecie Sebastiana Bryję z UKS Regle Kościelisko oraz o ponad pół minuty Piotra Jareckiego z KS AZS AWF Katowice.

Dzisiejsze zmagania rozpoczęła rywalizacja kadetów i kadetek. Mistrzem kraju na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym został Sebastian Bryja, dla którego był to drugi medal tegorocznych MP, do tego w różnych kategoriach wiekowych. Wicemistrzem kraju został Michał Boreczek z AZS AWF Katowice, a brązowy medal wywalczył Piotr Sobiczewski z UKS Rawa Siedlce.

W rywalizacji kadetek na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym, najlepsza okazała się Karolina Kaleta, która wyprzedziła dwie zawodniczki klubu SSR LZS Sokół Szczyrk, Aleksandrę Mikołajczyk i Weronikę Mikołajczyk.

Na koniec tegorocznych zmagań o mistrzostwo kraju odbyły się biegi seniorek na 10 kilometrów stylem dowolnym oraz seniorów na 15 kilometrów tym samym stylem. W rywalizacji pań, najlepsza okazała się wicemistrzyni kraju na 5 kilometrów, Daria Szkurat, która z gigantyczną przewagą sięgającą minuty wyprzedziła Karolinę Kaletę oraz Andżelikę Szyszkę z MKS Halicz Ustrzyki Dolne.

W biegu panów prymat w kraju wywalczył sobie Sebastian Bryja, który o ponad 40 sekund wyprzedził Piotra Jareckiego i Mateusza Haratyka. Dla 20-letniego Bryji były to bardzo udane mistrzostwa, ponieważ młody zawodnik zdobył trzy medale.

Pełne wyniki Mistrzostw Polski w biegach narciarskich 2022/2023 tutaj.