Tour de Ski: popis Klaebo, dobry bieg Dominika Burego
Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 01.01.2023, 14:19

Johannes Hoesflot Klaebo nie dał rywalom szans na drugim etapie Tour de Ski i w biegu pościgowym klasykiem zdelasował konkurencję. Na podium także Paal Golberg I Federico Pellegrino. Dobry występ ma za sobą Dominik Bury.

Johannes Hoesflot Klaebo wyruszył na trasę z siedmioma sekundami zapasu nad Federico Pellegrino. Najlepszy norweski biegacz nie czekał jednak na rywali, tylko mocnym tempem wyrwał do przodu, z każdym kilometrem powiększając przewagę nad stawką. Dystans 10 km klasykiem pokonał niezagrożony, finiszując samotnie z czasem 25:55.0 i umacniając się na prowadzeniu w cyklu. W pościg za Norwegiem ruszył kolega z reprezentacji – Paal Golberg, któremu kroku dotrzymywał Pellegrino. O miejscach na podium zdecydował fotofinisz i druga lokata ostatecznie przypadła Golbergowi. Poza podium kolejni biegacze z kraju fiordów: Simen Hegstad Krueger, Sindre Bjoernestad Skar i Martin Loewstroem Nyenget. W czołówce również Szwed William Poromaa i Czech Michal Novak.

Niezły, równy bieg ma za sobą Dominik Bury. Polak wystartował z 21. miejsca, a finiszował jako 22. ze stratą półtorej minuty do Klaebo. Miejsca w końcówce stawki zajęli pozostali Biało-Czerwoni: 86. był Kamil Bury (+3:22.1), a  ostatnią 94. pozycję zajął Maciej Staręga (+5.12.7).

Najlepszy czas dnia zanotował Martin Loewstroem Nyenget – 25:17.4. Minimalnie wolniej dystans 10 km w Val Mustair pokonali Hans Christer Holund (+0.3) i Sjur Roethe (+1.3). Wynik Klaebo był 12. rezultatem dnia (+37.6). Dominik Bury uzyskał 31. czas w stawce (+1:01.6), Kamil Bury był w tej klasyfikacji 84. (+2:49.7). Maciej Staręga był zdecydowanie najwolniejszy – do Nyengeta stracił ponad cztery i pół minuty.

Trzeci etap Tour de Ski odbędzie się 3 stycznia w Oberstdorfie. Biegacze będą rywalizować w wyścigu indywidualnym na 10 km techniką klasyczną.