EBL: pewna wygrana Stali w Warszawie
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 01.01.2023, 21:44

BM Stal Ostrów Wielkopolski odniosła pewne zwycięstwo w jednym z hitów 14. kolejki Energa Basket Ligi. Ostrowianie na wyjeździe pokonali 96:68 Legię Warszawa.

Drugi noworoczny mecz Energa Basket Ligi został rozegrany w Warszawie w hali na Bemowie. Legia Warszawa w przypadku wygranej zrównałaby się bilansem ze Stalą Ostrów Wielkopolski. Gospodarze szukali swojej szansy w starciu z trzecią drużyną ligą w tym, że Stalówka zdecydowanie lepiej prezentuje się u siebie i wszystkie cztery porażki zanotowali na wyjeździe. Na niekorzyść gości przed meczem wskazywała także forma, gdyż przegrali dwa poprzednie spotkania, a Legia miała krótką serię dwóch zwycięstw.

Stal objęła prowadzenie 4:0, a po czterech minutach wygrywała już 11:4 po trójce Damiana Kuliga i kontrze Oskarsa Silinsa. Kilka minut później Legia wyrównała na 13:13. Ostrowianie odpowiedzieli serią 9:0, a po pierwszej kwarcie prowadzili 22:15. W trzeciej minucie drugiej kwarty Nemanja Djurisić trafił zza łuku i goście mieli po raz pierwszy dwucyfrową przewagę - 31:19. Później różnica zrobiła się jeszcze większa i osiągnęła ponad 20 punktów. To dzięki temu, że w pierwszej połowie Stal oddała aż dziewięć celnych prób za trzy punkty przy zaledwie jednej Legionistów. Tym samym do przerwy prowadziła aż 53:29.

W drugiej połowie koszykarze Stali nie zwalniali tempa i ich przewaga wzrosła do ponad 40 punktów. Oznaczało to nic innego, jak tylko deklasację w warszawskiej hali. Legia wygrała jeszcze ostatnią kwartę, ale nie miało to żadnego znaczenia w kontekście zwycięzcy meczu. To Stal zdecydowanie triumfowała 68:96 i odniosła dziesiąte zwycięstwo w sezonie, zrównując się bilansem z Treflem Sopot. Ostrowianie łącznie trafili aż 18 rzutów za trzy punkty, a najwięcej (17) punktów zdobył Adonis Thomas.

Legia Warszawa - BM Stal Ostrów Wielkopolski 68:96 (15:22, 14:31, 12:14, 27:19)

Legia: McCallum 14, Garrett 14, Kamiński 14, Wyka 12, Leslie 6, Groselle 5, Koszarek 3, Sadowski 0, Kołakowski 0, Berzins 0, Kulka 0

Stal: Thomas 17, Djurisić 16, Zębski 15, Skele 13, Garbacz 11, Kulig 9, Silins 7, Perkins 5, Załucki 3, Rozpędowski 0, Rutecki 0, Rachwalski 0.