Liga ACB: zwycięstwo Barcelony w El Clasico

• Data publikacji: 03.01.2023, 11:38

Rok 2023 w lidze hiszpańskiej rozpoczął się od meczu na najwyższym szczeblu. W El Clasico w ramach 14. kolejki ligi ACB Barcelona wygrała na wyjeździe 87:78 z Realem Madryt.

El Clasico w każdych rozgrywkach to zawsze wielkie święto w hiszpańskiej koszykówce. Tym razem mecz miał duże znaczenie dla tabeli ligi ACB, gdyż Real Madryt miał tylko jedno zwycięstwo przewagi nad Barceloną. W spotkaniu nie zabrakło wielu emocji i gry na wysokim poziomie. Jako pierwsza większą przewagę - 12:7 - zdobyła Barcelona. Gospodarze odpowiedzieli serią 7:0. Następnie siedem kolejnych punktów rzuciła ekipa z Katalonii, która po pierwszej bardzo ofensywnej kwarcie prowadziła 28:26.

Druga część spotkania w Wizink Centre również była wyrównana. Pierwsza połowa zakończyła się rzutem z połowy Sergio Llulla i wynikiem 44:42 dla Realu. Na początek trzeciej kwarty to Barca rzuciła kolejnych siedem oczek, ale gospodarze szybko wrócili na prowadzenie. Bardzo istotna okazała się seria 10:0 dla zespołu Sarunasa Jasikewiciusa na koniec trzeciej odsłony z 52:57 na 62:57. Barca nie oddała prowadzenia, a nawet powiększyła je do dziewięciu punktów, co było największą różnicą. W końcówce koszykarze Realu nie zdołali już odrobić strat i tym samym ze zwycięstwa 87:78 cieszyła się Barcelona. Najskuteczniejszy był Nicolas Laprovittola, który zdobył 19 punktów.

W tabeli obydwie drużyny znajdują się na czele z bilansem 11-3. Dla zespołu z Madrytu była to pierwsza porażka na własnym parkiecie. El Clasico otworzyło 14. kolejkę, która zakończy się dopiero w piątek. W ligowej tabeli do grona liderów dołączyć mogą jeszcze Cazoo Baskonia i Lenovo Teneryfa, które na swoim koncie mają dziesięć wygranych.

Real Madryt - Barcelona 78:87 (26:28, 18:14, 13:20, 21:25)