Łyżwiarstwo szybkie - ME: Bosiek piąta na półmetku w wieloboju sprinterskim
© 2022 by elementalPRESS / L. Hagen

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 06.01.2023, 22:00

W norweskim Hamar rozpoczęły się mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim. Pierwszego dnia czempionatu mogliśmy oglądać początek rywalizacji w wieloboju sprinterskim. Na półmetku zarówno u pań, jak i panów prowadzą reprezentanci Holandii - Jutta Leerdam i Hein Otterspeer. Wysoką piątą lokatę zajmuje też Karolina Bosiek.

Tegoroczne mistrzostwa Europy rozgrywane są w formule wieloboju i wieloboju sprinterskiego. Rywalizacja na torze w Hamar rozpoczęła się od krótszych dystansów. W konkurencji 500 metrów najszybsza okazała się Femke Kok z Holandii, osiągając rezultat 37,55 s. Tuż za nią uplasowała się kolejna z reprezentantek Królestwa Niderlandów Jutta Leerdam, a podium uzupełniła Vanessa Herzog z Austrii. Z bardzo dobrej strony pokazały się też reprezentantki Polski. Karolina Bosiek z czasem 38,87 s zajęła wysoką piątą lokatę, a „oczko” niżej sklasyfikowana została Andżelika Wójcik (38,91 s). Ostatnią, 15. pozycję zajęła Iga Wojtasik z wynikiem 39,95 s.

Klasyfikacja wieloboju sprinterskiego przetasowała się nieco po biegu na 1000 metrów. Tutaj najlepsza okazała się Jutta Leerdam (1:14,38), finiszując przed Femke Kok i Vanessą Herzog. Tak również prezentuje się czołowa trójka na półmetku rywalizacji sprinterek. Karolina Bosiek konkurencję 1 km zakończyła na 4. pozycji z czasem 1:17,30, co dało jej 5. lokatę w klasyfikacji generalnej. Do prowadzącej Leerdam Polka traci 2,72 s. Dziewiąty czas dystansu uzyskała Andżelika Wójcik (1:18,75), a dwunasty Iga Wojtasik (1:20,79). Biało-Czerwone w wieloboju kolejno są klasyfikowane na ósmej oraz trzynastej pozycji.

W rywalizacji panów na najkrótszym dystansie triumfował David Bosa. Włoch uzyskał czas 35,02 s. Za nim sklasyfikowaniu zostali Merijn Scheperkamp z Holandii i Estończyk Maten Liiv. Na bardzo dobrej 6. pozycji z wynikiem 35,20 s zmagania zakończył Piotr Michalski. Pozostali z Biało-Czerwonych - Damian Żurek (35,42 s) oraz Jakub Piotrowski (36,28 s) zajęli kolejno 8. i 15. pozycję.

Niestety polscy reprezentanci słabiej wypadli na dwukrotnie dłuższym dystansie. Najlepszy wynik odnotował Piotr Michalski, zajmując 12. miejsce z czasem 1:10,17. Dwa „oczka” niżej uplasował się Damian Żurek (1:10,27), a Jakub Piotrowski (1:11,74) został sklasyfikowany na 19. pozycji. Ze swojego występu nie mógł być zadowolony również David Bosa. Włoch zajął dopiero 8. miejsce i stracił wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej. Dystans 1 km najszybciej pokonał Hein Otterspeer. Holender osiągnął rezultat 1:08,32 i objął prowadzenie w całym wieloboju. Na półmetku rywalizacji najwyżej z Polaków plasuje się Piotr Michalski - 8. miejsce. Tuż za nim znajduje się Damian Żurek, a Jakub Piotrowski jest obecnie siedemnasty.

Zwycięzców wieloboju sprinterskiego poznamy w sobotę, kiedy rozegrane zostaną dwa kolejne biegi. Swoje zmagania wtedy rozpoczną też zawodnicy dużego wieloboju. Tam będziemy mogli zobaczyć trójkę Biało-Czerwonych - Magdalenę Czyszczoń, Olgę Kaczmarek i Szymona Pałkę.

Klasyfikacja wieloboju sprinterskiego kobiet po pierwszym dniu mistrzostw Europy: