Tour de Ski: niepokonany Klaebo, świetny Kanadyjczyk i solidny Polak
Granada, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 07.01.2023, 14:41

Szósty etap Tour de Ski i szóste zwycięstwo Johannesa Klaebo. Niesamowity Norweg na finiszu biegu masowego na 15 km stylem klasycznym pokonał Paala Golberga i Francesco de Fabianiego. Tuż za podium uplasował się Antoine Cyr z Kanady, dobry start ma za sobą także Dominik Bury, który ukończył zmagania w czołówej „20”-stce.

Przedostatni etap Tour de Ski – bieg masowy na dystansie 15 km klasykiem – przebiegał według utartego schematu. Początkowo nikt nie narczucał morderczego tempa, choć próby podzielenia stawki podjęli Szwedzi – Calle Halfvarsson i William Poromaa. Większość biegaczy utrzymała jednak tempo liderów. Johannes Hoesflot Klaebo biegł bardzo czujnie, zgarniając po drodze wszystkie premie punktowe.

Na półmetku rywalizacji nikt nie kwapił się do prowadzenia biegu, wszyscy pilnowali miejsc i najgroźniejszych rywali. Rozstrzygnięcia zapadły dopiero na finiszu. Na zjeździe przed finiszową prostą prowadził Calle Halfvarsson, jednak w tym momencie bez problemu objechali go Klaebo i Golberg, którzy mieli fantastycznie posmarowane narty. Wyścig zakończył się norweskim dubletem, a trzeci finiszował Francesco de Fabiani, tuż przed rewelacyjnym Kanadyjczykiem Antoine Cyrem. Aktywny przez cały dystans Halfvarsson został sklasyfikowany na 5 pozycji, przed młodszym kolegą z reprezentacji Williamem Poromaa oraz trójką Norwegów: Kruegerem, Toensethem i Holundem. Czołową dziesiątkę zamknął Federico Pellegrino.

Wolne tempo biegu sprzyjało Dominikowi Buremu, który do rywalizacji przystępował z 45. numerem. Polak sukcesywnie piął się w górę stawki. Po 10 km Bury awansował na 21. lokatę i miał zaledwie 4 sek. straty do liderującego Klaebo, a później przesunął się na 17. pozycję. Ostatecznie na finiszu spadł o trzy miejsca i został sklasyfikowany na dobrej 20. pozycji, ze stratą niespełna 18 sekund do Klaebo.

Miejsce w końcówce stawki zajął drugi z reprezentantów Polski. Kamil Bury został sklasyfikowany na 51. pozycji w gronie 56. zawodników. Jego strata do triumfatora wyniosła 2 minuty i 49 sekund.

W klasyfikacji generalnej Touru Johannes Hoesflot Klaebo ma minutę i dwie sekundy przewagi nad Calle Halfvarssonem i kolejne dwanaście sekund nad Paalem Golbergiem. Żaden z tych zawodników nie jest specjalistą od biegu pod górę. Pod Alpe Cermis mocny powinien być piąty w „generalce” TdS Simen Hegstad Krueger, który do Klaebo traci minutę i 45 sekund. Dominik Bury przed ostatnim etaoem zajmuje 25. miejsce, ze stratą 5 minut do lidera. Kamil Bury jest 51. i ma dwukrotnie większą stratę.