Łyżwiarstwo szybkie - ME: holenderska dominacja w sprincie, Bosiek piąta w Europie

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 07.01.2023, 19:00

Holendrzy zdominowali rywalizację w wieloboju sprinterskim podczas rozgrywanych w norweskim Hamar mistrzostw Europy. Mistrzami Starego Kontynentu zostali Jutta Leerdam oraz Merijn Scheperkamp. Świetny wynik odnotowała Karolina Bosiek, która zawody zakończyła na piątej pozycji. W sobotę również panczeniści rozpoczęli swoje zmagania w dużym wieloboju.

Jutta Leerdam została mistrzynią Europy w wieloboju sprinterskim. Świetnie dysponowana Holenderka najpierw triumfowała w konkurencji 500 metrów, a złoty medal przypieczętowała zwycięstwem na dystansie dwukrotnie dłuższym. Ze srebra cieszyła się jej rodaczka - Femke Kok, a brąz wywalczyła Vanessa Herzog z Austrii. Bardzo dobrą piątą pozycję utrzymała Karolina Bosiek. Polka w drugim przejeździe na 500 metrów zajęła 7. lokatę z czasem 38,72, a dystans 1000 metrów zakończyła z czwartym rezultatem (1:17,17). Andżelika Wójcik została sklasyfikowana na 7. pozycji, a Iga Wojtasik zajęła 13. miejsce.

Szczegółowe wyniki

Wśród panów tytuł mistrza Europy wywalczył Merijn Scheperkamp. Na półmetku rozgrywek powadził jego rodak - Hein Otterspeer, ale dopiero 11. miejsce Holendra w biegu na 500 metrów spowodowało, że rywalizację zakończył ze srebrnym krążkiem. Scheperkamp swoją szansę wykorzystał najpierw triumfując na krótszym dystansie, a potem zajmując drugą lokatę w rywalizacji na 1 km. Z brązowym medalem na szyi zmagania zakończył Marten Liv z Estonii. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło też Biało-Czerwonych. Na 8. pozycji został sklasyfikowany Piotr Michalski, a „oczko” niżej uplasował się Damian Żurek. Michalski osiągnął w sobotę 5. wynik na krótszym dystansie - 35,31 s, a 1000 metrów pokonał w 1:10,05. Żurek natomiast ostatniego dnia zmagań kończył przejazdy na ósmym i dziewiątym miejscu. Jakub Piotrowski zakończył rywalizację w wieloboju sprinterskim na 17. lokacie.

17. Jakub Piotrowski (POL)

W sobotę rozpoczęły się również zmagania w dużym wieloboju. Panczenistki rywalizację rozpoczęły od dystansów 500 oraz 3000 metrów. Na najkrótszym dystansie triumfowała Antoinette Rijpma - de Jong. Holenderka w drugiej konkurencji zajęła 2. pozycję, co dało jej prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 3 km szybciej od de Jong pokonała tylko Ragne Wiklund. Norweżka na półmetku zmagań zajmowała trzecią lokatę, a na drugim miejscu plasowała się Marijke Groenewoud. Wśród kobiet mogliśmy oglądać dwie reprezentantki Polski. Magdalena Czyszczoń bardzo dobrze zaprezentowała się na dłuższym dystansie, gdzie zajęła 7. lokatę (4:17,66). Drugą konkurencję Polka zakończyła na 14. miejscu (41,23 s) i na półmetku zajmowała 9. pozycję. Dwunasta na półmetku została sklasyfikowana Olga Kaczmarek, zajmując kolejno 10. i 13. miejsca w biegach.