Łyżwiarstwo szybkie - ME: kolejne złota dla Holendrów, szóste miejsce Czyszczoń
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 08.01.2023, 17:25

Zakończyły się mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim rozgrywane w norweskim Hamar. Mistrzami w wieloboju zostali Antoinette Rijpma - de Jong oraz Patrick Roest. Najlepiej z Biało-Czerwonych zaprezentowała się Magdalena Czyszczoń, która zakończyła zmagania na szóstej pozycji.

Prowadząca w wieloboju kobiet po dwóch konkurencjach Antoinette Rijpma - de Jong w niedzielę potwierdziła swoją bardzo dobrą formę. Holenderka zwyciężyła rywalizację na 1500 metrów, a złoty medal przypieczętowała trzecim miejscem w najdłuższym z dystansów - 5000 m. W ostatniej konkurencji triumfowała Ragne Wiklund, zdobywając tym samym srebrny medal. Podium uzupełniła Marijke Groenewoud. Bardzo dobry występ odnotowała również Magdalena Czyszczoń. Polka w konkurencji 1500 metrów osiągnęła szósty rezultat (2:02,73). Taki wynik zapewnił naszej reprezentantce miejsce w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej, a co za tym idzie występ w ostatnim, decydującym biegu. W rywalizacji na 5 km Polka uzyskała piąty czas (7:15,04) i całe zawody zakończyła na wysokiej szóstej pozycji. W niedzielnych zmaganiach nie oglądaliśmy już Olgi Kaczmarek, która wycofała się z zawodów i została sklasyfikowana na przedostatnim, czternastym miejscu.

Szczegółowe wyniki

U panów mogliśmy oglądać emocjonujący holendersko-norweski pojedynek. Na półmetku zmagań prowadził Patrick Roest przed Sanderem Eitremem. Norweg jednak uparcie gonił rywala. Eitrem zwyciężył zmagania na 1500 metrów, za nim uplasował się wciąż prowadzący w zawodach Roest, ale jego przewaga była niewielka. Wszystko więc miało rozstrzygnąć się na najdłuższym z dystansów. Tam Holender w efektownym stylu odparł atak norweskiego panczenisty. Roest najszybciej pokonał dystans 10 kilometrów i cieszył się z tytułu mistrza Europy. Eitrem ostatnią konkurencję zakończył na trzecim miejscu z nowym rekordem życiowym, co dało mu srebrny krążek. Podium uzupełnił reprezentant Belgii - Bart Swings. Jedyny z Biało-Czerwonych Szymon Palka z czasem 1:50,29 zajął 10. pozycję w rywalizacji na 1500 metrów. To dało Polakowi 9. miejsce w klasyfikacji generalnej wieloboju i nie oglądaliśmy go w ostatniej konkurencji.