Podsumowanie lig: tydzień z hitami i meczami z Polakami
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 09.01.2023, 22:06

Oto pierwsze podsumowanie lig w 2023 roku. Nowy rok w europejskich ligach koszykarskich rozpoczął się od wielu ciekawych meczów.

Liga hiszpańska

Przez ostatni tydzień w Hiszpanii rozegrano aż dwie kolejki. Seria gier numer 14 rozpoczęła się od El Clasico. W Madrycie wygrała Barcelona, a więcej pisaliśmy o tym TUTAJ. Niespodziewaną porażkę poniosła Gran Canaria. Zespół z dwoma reprezentantami Polski w składzie przegrał 82:88 z ostatnim w tabeli Realem Betis. AJ Slaughter zanotował 14 oczek, a Aleksander Balcerowski zdobył trzy punkty. Przegrały również drużyny dwóch innych Polaków, a ich spotkania zakończyły się dogrywką. Casademont Saragossa uległ 88:90 Rio Breogan, a Marcel Ponitka rzucił sześć punktów. BAXI Manresa Adama Waczyńskiego (11 punktów) przegrała 99:104 z Monbus Obradoiro.

UCAM Murcia - Lenovo Teneryfa 85:64

W weekend rozegrano już 15. serię gier. W niedzielę zmierzyły się ze sobą BAXI Manresa i Casademont Saragossa. Ze zwycięstwa swojej drużyny mógł cieszyć się Marcel Ponitka. Co prawda, Manresa miała nawet kilkanaście punktów przewagi. Jednak goście z Saragossy wygrali drugą połowę 45:25. Tym samym dogonili rywali i ostatecznie triumfowali 72:65. Ponitka przez pięć minut nie zanotował żadnego punktu, a Adam Waczyński zdobył pięć oczek w meczu ze swoją byłą drużyną. Gran Canaria nie miała większych szans w starciu z Realem Madryt. Ekipa z Wysp Kanaryjskich tylko raz w pierwszej kwarcie odrobiła kilka punktów straty, ale potem mistrz Hiszpanii odskoczył już na dobre. Mecz zakończył się wynikiem 105:85. Aleksander Balcerowski i AJ Slaughter zdobyli po cztery punkty.

Bardzo ciekawie wygląda tabela ligi ACB. Obok Realu 12 zwycięstw w swoim dorobku mają Barcelona (łatwa wygrana z Realem Betis) oraz Cazoo Baskonia (85:79 w hicie z Walencją - 27:18 w ostatniej kwarcie). Jedną wygraną straty ma Lenovo Teneryfa, a dwie Unicaja i Joventut. Na miejscach 7-9 z bilansem 8-7 są: Gran Canaria, Surne Bilbao i Rio Breogan. Triumf mniej zanotowały: Walencja, Murcia i Obradoiro. Ciasno jest także na dole tabeli. Po trzy zwycięstwa mają BAXI Manresa, Real Betis i Fuenlabrada, a Casademont ma tylko zwycięstwo więcej, właśnie to w ostatnim meczu z BAXI.

Liga włoska

Do gry po kontuzji wrócił Michał Sokołowski. Polak z NutriBullet Treviso nie wyszedł w pierwszej piątce, ale spędził na parkiecie 20 minut, zdobywając osiem punktów. Jego zespół do przerwy dzielnie walczył z szóstym w tabeli Carpegna Prosciuto Pesaro (40:41). Drugą połowę faworyci wygrali 60:32, a całe spotkanie 101:72. Treviso z pięcioma zwycięstwami pozostaje na przedostatnim miejscu w tabeli. Kilka dni wcześniej, jeszcze bez Sokołowskiego, odniosła trzecią wygraną z rzędu, pokonując 100:93 Umanę Reyer Wenecja. Również w poniedziałek kibice byli świadkami wielkiego hitu Serie A. EA7 Emporio Armani Mediolan dość pewnie wygrało 96:74 z Virtusem Segafredo Bolonia.

Liga francuska

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Dominik Olejniczak poprowadził Gravelines-Dunkierka po zwycięstwa 79:73 z Le Portel. Polski środkowy był najlepszym zawodnikiem meczu z dorobkiem 23 punktów, trafiając 8 na 10 rzutów z gry oraz wszystkie 7 wolnych. Wygrało również Limoges, pokonując 76:68 JL Bourg. Mateusz Wojciechowski rzucił pięć oczek. W hicie kolejki Boulogne-Levallois zagrali z LDLC Asvel Villeurbanne, czyli zmierzyła się druga z szóstą drużyną. Po bardzo emocjonującym meczu gospodarze zwyciężyli 84:83. Zwycięskie punkty zdobył Victor Wembanyama efektownym wsadem na trzy sekundy przed końcem.

Liga turecka

Manisa miała dużą szansę na wygranie meczu z Konyasporem. Na początku czwartej kwarty miała aż 20 punktów przewagi. Jednak w końcówce goście błyskawicznie odrabiali straty, a w końcówce trafili za trzy punkty na zwycięstwo 80:79. Michał Michalak dla Manisy zdobył siedem punktów. Do gry nie wrócił jeszcze kontuzjowany Tomasz Gielo, a jego Yukatel Merkefezendi wygrało na wyjeździe 100:83 z Galatasarayem. Liderem tabeli jest Fenerbahce, a zwycięstwo straty ma Turk Telekom. Zespół z Ankary w hicie kolejki pokonał 85:70 Anadolu Efez. Jeszcze na początku czwartej kwarty mecz był wyrównany, ale gospodarze w szybkim tempie odskoczyli, a aż 30 punktów rzucił Axel Bouteille.

Liga niemiecka

W tym podsumowaniu wyjątkowo wspominamy o Bundeslidze. W Der Klassiker zmierzyły się Bayern Monachium i Alba Berlin. W hicie nie zabrakło emocji. W pierwszej kwarcie gospodarze prowadzili 19:9. Stołeczny zespół szybko odrobił straty, a potem rywalizacja toczyła się praktycznie punkt za punkt. Decydujący rzut wolny trafił Johannes Thiemann. Bayern nie wykorzystał ostatniej akcji na zwycięstwo i Alba zwyciężyła 80:79. W tabeli jest druga z bilansem 12-1 i zwycięstwem straty do Telekom Basket Bonn. Ekipa z Monachium plasuje się na trzeciej pozycji z jedenastoma wygranymi.

Liga grecka

Panathinaikos po pierwszej kwarcie prowadził 23:8 z Peristeri. Wydawało się, że zwycięstwo zespołu z Aten nie jest zagrożone, gdyż czwartą odsłonę otwierał z prowadzeniem liczącym 20 punktów. Ostatnią część goście zwyciężyli 27:7 i zabrakło im jednego oczka do doścignięcia rywali. Ostatecznie Panathinaikos wygrał 72:71. Mateusz Ponitka zanotował pięć punktów.