Biathlon - PŚ: Johannes Thingnes Boe wygrał po raz ósmy w sezonie!
Guillaume Baviere/Flickr

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 11.01.2023, 15:36

Johannes Thingnes Boe zwyciężył w inaugurującym zawody Pucharu Świata biegu indywidualnym w niemieckim Ruhpolding. Norweg pokazał klasę triumfując w biegu, mimo dwóch karnych rund. Skład podium uzupełnili jeszcze jego rodak, Vetle Sjaastad Christiansen i Słoweniec Jakov Fak.

29-letni Norweg zdeklasował swoją konkurencję. Boe pomylił się raz w pozycji leżąc i raz w pozycji stojąc, ale mimo tego, o prawie dziesięć sekund wyprzedził swojego rodaka i o prawie 30 sekund Słoweńca. Dla mistrza i wicemistrza olimpijskiego w tej konkurencji oraz srebrnego medalisty MŚ, było to już 123 podium zawodów PŚ w karierze. Bardzo duże szanse na pokonanie bardziej utytułowanego rodaka miał Christiansen. Gdyby nie pudło podczas ostatniego strzelania, to on cieszyłby się z wygranej. Dla 30-letniego Norwega to 38 podium w karierze, a drugie w tym sezonie. Bezbłędny Fak stracił do zwycięzcy prawie 30 sekund, pomimo bezbłędnego strzelania. Dla srebrnego medalisty IO z Pyeongchang w tej konkurencji oraz mistrza i brązowego medalisty MŚ było to pierwsze podium Pucharu Świata w tym sezonie, a 21 w karierze.

Dosyć przeciętnie zaprezentowali się zawodnicy, którzy stali na podium jedynego w tym sezonie biegu indywidualnego, jaki odbył się w tym sezonie w fińskim Kontiolahti. Najlepszy z nich był Szwajcar Niklas Hartweg, który z dwoma pudłami zajął 11.pozycję. Niemiec David Zobel, który był wówczas trzeci zajął 23.miejsce, a ówczesny zwycięzca, Szwed Martin Ponsiluoma strzelał katastrofalnie i uplasował się na 33.miejscu.

Polacy strzelali bardzo słabo, do tego biegli również słabo i żadnemu z naszych zawodników nie udało się wejść do czołowej „60”. Najbardziej rozczarował Andrzej Nędza-Kubiniec, który świetnie się prezentował w Pucharze IBU w ostatnim czasie.