Uniwersjada 2023 - Hokej: turniej rozpoczęty
D Ramey Logan [CC BY 4.0]/Wikimedia Commons

• Data publikacji: 12.01.2023, 09:49

Jeszcze przed ceremonią otwarcia na Zimowej Uniwersjadzie w Lake Placid rozegrano pierwsze mecze turnieju hokejowego. Szczególnie dobrze zaprezentowali się amerykańscy hokeiści.

Turniej mężczyzn

W turnieju udział bierze 12 zespołów podzielonych na dwie grupy. W każdej z grup do półfinału wyjdą dwie najlepsze drużyny. W grupie A doszło do spotkania Łotwy z Japonią. Po pierwszej tercji był remis, ale druga część należała do zespołu z Azji, który wygrał ją 4:0. Łotysze na początku trzeciej tercji szybko strzelili dwie bramki i przegrywali tylko 3:5. Japonia odpowiedziała trzema trafieniami i pewnie wygrała 8:3. W grupie B rozegrano dwa mecze. Słowacy w spotkaniu z Węgrami zdobyli po dwa gole w drugiej i trzeciej odsłonie, więc triumfowali 4:0. Jeszcze bardziej jednostronny był pojedynek Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią. Amerykanie równo w każdej części zdobyli po sześć bramek i mecz zakończył się imponującym wynikiem 18:0.

Grupa A

Japonia - Łotwa 8:3 (1:1, 4:0, 3:2)

Grupa B

Węgry - Słowacja 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Wielka Brytania - Stany Zjednoczone 0:18 (0:6, 0:6, 0:6)

Turniej kobiet

W rozgrywkach pań startuje zaledwie sześć reprezentacji i w fazie grupowej każda zagra z każdą. Cztery najlepsze ekipy z rankingu zagrają w fazie pucharowej. Na początku turnieju Czeszki pewnie wygrały 13:0 z Brytyjkami. Cztery bramki strzeliła Barbora Patockowa. Pierwszego dnia po zwycięstwo sięgnęły także Kanadyjki, które zwyciężyły 4:0 w starciu ze Słowacją. Aż trzy trafienia zanotowały w trzeciej tercji.

Wielka Brytania - Czechy 0:13 (0:2, 0:6, 0:5)
Słowacja - Kanada 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)