Euroliga: Anadolu Efez ze zwycięstwem w hicie

• Data publikacji: 13.01.2023, 22:30

W tym tygodniu rozegrano aż dwie kolejki Euroligi, które razem z meczami ligowymi dają klubom grającym na dwóch frontach sporą dawkę gier. W hicie 19. kolejki Anadolu Efez wygrało na wyjeździe z Barceloną.

Barcelona i Anadolu Efez to dwie czołowe europejskie koszykarskie firmy. W ramach 19. serii gier zmierzyły się w Palau Blaugrana, gdzie faworytem byli gospodarze. Barca z bilansem 12-6 była jedną z drużyn prowadzących w tabeli. Anadolu Efez nie najlepiej radzi sobie bez Shane'a Larkina i wygrało zaledwie połowę, czyli dziewięć meczów. Dużym wydarzeniem był powrót do pierwszej piątki po kontuzji Shane'a Larkina. Dzisiejsze spotkanie pokazało, jak ważnym jest on zawodnikiem dla obrońców tytułu. Anadolu szybko objęło prowadzenie 9:0, a potem długo utrzymywało kilkanaście punktów prowadzenia. W czwartej kwarcie po serii 14:0 Barcelona przegrywała tylko 67:71 i miała szansę na odwrócenie losów meczu. Goście z Turcji obronili się i zwyciężyli 80:75. Decydujące okazały się rzuty za trzy punkty. Anadolu miało skuteczność 14/30, a Shane Larkin trafił pięć trójek. Podobnie jak Vasilije Micić rzucił 17 punktów.

Na czele tabeli samotnie plasuje się Real Madryt. Królewscy z małymi problemami pokonali na wyjeździe 84:77 Albę Berlin, czyli ostatnią drużynę w tabeli. Z grona trzech prowadzących drużyn oprócz Barcelony odpadło AS Monako. Zespół z księstwa wyraźnie przegrał w Belgradzie 68:92 z Crveną Zvezdą. Nie pomogło nawet 26 punktów zdobytych przez Mike'a Jamesa. Bilansem z Barcą i Monako zrównały się: Olympiakos po wyrównanym starciu (85:83) z Virtusem Segafredo Bolonia, a także Fenerbahce.

Panathinaikos chciał przerwać serię sześciu porażek. Spowodowała ona, że z zaledwie sześcioma wygranymi grecki zespół był jednym z najsłabszych w Eurolidze. Rywalem drużyny Mateusza Ponitki było walczące o play-offy Maccabi Playtika Tel Awiw. Przez wiele minut Panathinaikos miał kilka punktów przewagi. Na pięć minut przed końcem Maccabi po raz pierwszy wyszedł na prowadzenie, ale gospodarze odpowiedzieli serią 9:0. Chwilę później to izraelska ekipa zdobyła dziesięć kolejnych punktów i walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Na osiem sekund przed końcem zza łuku na 88:86 trafił Derrick Williams. W ostatniej akcji Wade Baldwin nie trafił rzutu na dogrywkę i Panathinaikos przełamał serię porażek. Mateusz Ponitka grał przez ponad 18 minut, ale nie zdobył żadnego punktu.