Uniwersjada 2023 - hokej: wysokie wygrane faworytów, porażka gospodyń
Elliot [CC BY 2.0]/Wikimedia Commons/Flickr

• Dodał: Jan Wagner
  • Data publikacji: 13.01.2023, 13:03

Mimo że ceremonia otwarcia zimowej Uniwersjady 2023 odbyła się dopiero wczoraj w nocy, turniej hokejowy trwa już w najlepsze. Wysokie zwycięstwa odnieśli faworyzowani Czesi, Kazachowie i Kanadyjczycy. Niespodziewanej porażki doznały z kolei gospodynie - Amerykanki.

Turniej mężczyzn

Pierwsze z wczorajszych spotkań lepiej rozpoczęli Szwedzi, którzy już w drugiej minucie wyszli na prowadzenie w meczu z Czechami za sprawą Granqvista. Dla Skandynawów były to jednak miłe złego początki, gdyż jeszcze przed końcem pierwszej tercji stracili oni aż cztery gole i jasne stało się, że będzie im niezwykle trudno o sukces w tym spotkaniu. Nasi południowi sąsiedzi całkowicie kontrolowali wydarzenia na lodowisku i nawet trafienie na 4:2 w żaden sposób nie wpłynęło na ich grę. Na próbę pogoni Szwedów odpowiedzieli oni trzema kolejnymi bramkami i ostatecznie wygrali 7:2.

Równie wysoko swój mecz z Koreą Południową wygrali Kazachowie. Pierwsza tercja nie wskazywała jednak, że będzie to tak jednostronne widowisko. Hokeiści z Kazachstanu szybko wyszli wprawdzie na prowadzenie 1:0, ale nie byli w stanie go podwyższyć. Co więcej, po 47 sekundach drugiej odsłony do wyrównania doprowadził Chang i wydawało się, że w tym meczu dojść może do sporej niespodzianki. Stracony gol podział jednak otrzeźwiająco na faworytów, którzy jeszcze przed decydującą osłoną całkowicie zdominowali rywali, strzelając aż cztery gole. Ta niesamowita kanonada rozstrzygnęła rezultat spotkania, który w bardzo spokojniej ostatniej tercji nie uległ już zmianie.

Bardzo długo ze sforsowaniem ukraińskiej defensywy męczyli się z kolei Kanadyjczycy. Wynik spotkania udało im się bowiem otworzyć dopiero w połowie drugiej tercji. Hokeiści z kraju Klonowego Liścia zdobyli jednak przed decydującą odsłoną jeszcze jedną bramkę i ze względnie bezpieczną przewagą mogli czekać na ostatnie dwadzieścia minut rywalizacji. Niestety, ambitnym Ukraińcom wyraźnie nie starczyło w końcówce sił i ostatecznie przegrali oni aż 6:1, choć z pewnością nie zasłużyli na tak wysoką porażkę.

Szwecja - Czechy 2:7 (1:4, 1:1, 0:2)

Kazachstan - Korea Południowa 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)

Kanada - Ukraina 6:1 (0:0, 2:0, 4:1)

Turniej kobiet

W rywalizacji pań doszło natomiast wczoraj do pierwszej dużej niespodzianki. Faworyzowane Amerykanki bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie z Japonkami i po pierwszej tercji prowadziły 1:0. W drugiej odsłonię ambitnym Azjatkom udało się jednak doprowadzić do wyrównania i jasne stało się, że w tym meczu będziemy świadkami dużych emocji. Co więcej, zawodniczki z kraju Kwitnącej Wiśni poszły za ciosem i na początku decydującej części gry niespodziewanie wyszły na prowadzenie, zmuszając hokeistki z USA do coraz odważniejszych ataków. Próby doprowadzenia do wyrównania skończyły się dla gospodyń fatalnie, ponieważ zamiast bramki na 2:2 straciły one gola na 3:1 i Uniwersjadę rozpoczęły od porażki, która jednak w żaden sposób nie przekreśla jeszcze ich szans na odegranie w całym turnieju znaczącej roli.

USA - Japonia 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)