La Liga: Real Sociedad wygrywa i umacnia się na ligowym podium
pixabay.com

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 14.01.2023, 22:57

Jednym z ciekawszych spotkań 17. kolejki piłkarskiej La Ligi były derby Kraju Basków rozgrywane w San Sebastian. Tamtejszy Real Sociedad po meczu pełnym emocji pokonał Athletic Bilbao 3:1 i umocnił się na trzecim miejscu w tabeli.

Już od pierwszego gwizdka arbitra można było przypuszczać, że na Reale Arena w San Sebastian kibice obejrzą bramki. Piłka krążyła od jednego pola karnego, do drugiego, a pierwsze celne uderzenie miało miejsce tuż przed upływem kwadransa. Wówczas bardzo blisko zdobycia gola był Inaki Williams, jednak jego uderzenie jeszcze lepiej Remiro odbił na rzut rożny. Wbrew temu czego można było oczekiwać, tempo meczu nie zamierzało spaść, a bramka zdobyta przez gospodarzy jeszcze bardziej go otworzyła. W 25. minucie świetne podanie od obrońców otrzymał Alexander Sorloth, którzy precyzyjnym uderzeniem pokonał Unaia Simona. Zdobyta bramka uskrzydliła podopiecznych Imanola Alguacila, którzy niespełna 10 minut przed przerwą zdobyli drugą bramkę. Świetnym wyszkoleniem technicznym wykazał się Takefusa Kubo, bowiem to właśnie solowa akcja napastnika gospodarzy dała im podwyższenie prowadzenia. Chwila nieuwagi wystarczyła jednak do tego, aby goście zdobyli gola kontaktowego za sprawą Sanceta, który w polu karnym Realu wykazał się największym sprytem. Po pierwszych 45 minutach zatem w derbach Kraju Basków bliżej zwycięstwa byli piłkarze z San Sebastian.

W drugiej połowie również nie brakowało emocji, niestety niekoniecznie sportowych. Od momentu wznowienia gry na murawie oglądaliśmy więcej przewinień i występków. Nerwów na wodzy nie utrzymał Alvarez, który po kwadransie gry za brutalny faul otrzymał „kiera” i sprokurował rzut karny dla gospodarzy, który na bramkę zamienił Oyarzabal. Po trafieniu legendy Realu Sociedad tempo meczu wyraźnie spadło. Dopiero w końcowych minutach przyjezdni próbowali zdobyć bramkę kontaktową, jednak ich wysiłki spełzły na niczym. Ostatecznie trzy punkty zostały w San Sebastian, a Real Sociedad umocnił się na trzeciej pozycji w ligowej tabeli. Podopieczni Imanola Alguacila mają już siedem punktów przewagi nad czwartym Villarealem, a do zajmujących drugą pozycję „Królewskich” tracą zaledwie trzy „oczka”.

Real Sociedad – Athletic Bilbao 3:1 (2:1)

Bramki: 25’ Sorloth, 37’ Kubo, 63’ Oyarzabal (k.) – 40’ Sancet

Real: Remiro – Elustondo (76’ Gorosabel), Zubeldia, Le Normand, Rico – Zubimendi, Merino, Silva (76’ Navarro), Mendez (89’ Illarramendi) – Kubo (76’ Barranetxea), Sorloth (49’ Oyarzabal)

Athletic: Simon – de Marcos, Vivian, Alvarez, Berchiche – Vesga, Garcia D. (67’ Zarraga), Williams I. (76’ Garcia R.), Sancet (67’ Paredes), Williams N. (76’ Muniain) – Guruzeta (58’ Berenguer)

Żółte kartki: Kubo, Sorloth, Zubeldia, Le Normand, Zubimendi – Garcia

Czerwone kartki: Alvarez

Sędzia: Guilerma Cuadra Fernandez