Skoki narciarskie - PK: dominacja Norwegów na Okurayamie, Polacy znów bez systematyczności
MIKI Yoshihito/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 15.01.2023, 08:22

W ten weekend rozegrane zostały trzy konkursy Pucharu Kontynentalnego w japońskim Sapporo. Zwycięstwa pomiędzy siebie podzielili reprezentanci Norwegii i Austrii. W jednym z konkursów błysnął Tomasz Pilch, który zajął drugą pozycję.

Pierwszy konkurs został rozegrany w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego. Na jego półmetku najlepszym z „Biało-Czerwonych” był Jakub Wolny, któremu skok na odległość 120 metrów dawała 12. miejsce. Lokatę niżej klasyfikowany był Maciej Kot, a drugą dziesiątkę zamykał Kacper Juroszek. Do drugiej serii awansowali także Andrzej Stękała i Tomasz Pilch, a Klemens Murańka pożegnał się z zawodami. Na podium znajdowało się dwóch Norwegów: Joacim Oedegaard Bjoereng i Sondre Ringen, których rozdzielał Matija Vidić ze Słowenii. Nieudany powrót na międzynarodową arenę zaliczył Noriaki Kasai. Utytułowany skoczek z Japonii skoczył tylko 104,5 metra, przez co musiał pożegnać się z zawodami po pierwszej serii. W drugiej serii zdecydowanie lepiej skoczyli Wolny i Pilch. Pierwszy po skoku na odległość 136 metrów awansował do czołowej „10”, natomiast młodszy z Polaków wywindował się na 16. pozycję, lądując na 127.metrze. Delikatny awans zaliczył Juroszek, natomiast dwóch pozostałych Polaków zostało sklasyfikowanych w trzeciej dziesiątce zawodów. Zwyciężył Ringen, który na podium wyprzedził Philippa Aschenwalda oraz Vidicia. Prowadzący na półmetku Bjoereng w drugiej serii zaliczył nieco słabszą próbę i wypadł tuż poza podium.

33. Klemens Murańka (POL) 74,7 pkt

Kolejne dwa konkursy zostały rozegrany w nocy z soboty na niedzielę. W pierwszej serii pierwszego z nich błysnęli młodzi Polacy. Tomasz Pilch plasował się na trzeciej pozycji po skoku na odległość 127,5 metra, zaś szósty był Kacper Juroszek, który wylądował dwa metry bliżej od swojego kolegi. Do serii finałowej sztuka awansu nie udała się tylko Maciejowi Kotowi, który uzyskał tylko 109 metrów. Prowadził Pius Paschke z Niemiec, a podium uzupełniał Żak Mogel ze Słowenii. W drugiej serii 22-letni Polak uzyskał odległość identyczną co w pierwszej serii, co pozwoliło mu zając drugie miejsce, za Joacimem Oedegaardem Bjoerengem, który uzyskał aż 138,5 metra. Tuż za naszym reprezentantem uplasował się Mogel. Poza czołową „10” wypadł Juroszek, który wylądował nieco bliżej niż w pierwszej próbie. W drugiej dziesiątce uplasował się jeszcze Andrzej Stękała 16. pozycja, zaś w trzeciej zawody zakończyli Jakub Wolny i Klemens Murańka.

35. Maciej Kot (POL) 80,1 pkt

W ostatnim konkursie zmagań na Okurayamie Polakom poszło najsłabiej, bowiem żaden z naszych reprezentantów nie zdołał uplasować się w czołowej „10” zawodów. Ponownie najlepszym z „Biało-Czerwonych” okazał się Tomasz Pilch, który zajął 12. pozycję. W drugiej dziesiątce uplasował się jeszcze Maciej Kot, a w trzeciej Kacper Juroszek, Jakub Wolny oraz Andrzej Stękała. Klemens Murańka w pierwszej serii uzyskał 115,5 metra i zajął 33. miejsce, żegnając się z konkursem. Tym razem najlepszy w zmaganiach okazał się Philipp Aschenwald, który na podium wyprzedził Joacima Oedegaarda Bjoerenga oraz Fredrika Villumstada. Pierwszy z Norwegów, dzięki dobrej dyspozycji w Japonii, został nowym liderem klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego, w której najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł, plasuje się na 19. pozycji.