Short track - ME: brąz sztafety na zakończenie

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 15.01.2023, 17:39

Męska sztafeta na 5000 m wywalczyła brązowy medal rozgrywanych w Gdańsku mistrzostw Europy w short tracku. Tym samym gospodarze zakończyli czempionat z dwoma medalami.

Bardzo blisko finału na dystansie 1000 m był Diane Sellier. Zawodnik Stoczniowca Gdańsk świetnie poradził sobie z jazdą w bardzo zatłoczonym półfinale, ale na ostatniej prostej dał Łotyszowi Reinisowi Berzinsowi wetknąć czubek łyżwy przed siebie, przez co zajął dopiero trzecie miejsce. Mimo tego, że jego półfinał był szybszy, Selliera zabrakło w finale po tym jak w drugim biegu sędziowie przyznali awans Turkowi Furkanowi Akarowi, po tym jak ten miał kolizję z Michałem Niewińskim (który zaliczył po niej upadek). Sellier potem zajął drugie miejsce w finale B i ostatecznie został sklasyfikowany na 6. pozycji. W finale niespodziewany brąz wywalczył wspomniany Turek Akar, a złoto wywalczył Belg Stijn Desmet.

W rywalizacji kobiet na tym samym dystansie sporo pecha mieliśmy przy losowaniu ćwierćfinałów, gdyż wszystkie trzy Polki trafiły do jednego biegu. Obronną ręką wyszła z niego tylko Natalia Maliszewska. W półfinale Polka jednak zbyt późno zebrała się do ataku i zajęła w nim ostatnie miejsce. Następnie finiszowała piąta w finale B. Złoty medal wywalczył Hanne Desmet, a więc siostra złotego medalisty wyścigu mężczyzn. Tym samym Suzanne Schulting nie powtórzyła wyczynu sprzed 2 lat, kiedy to na ME zdobyła złote medale w wszystkich wyścigach indywidualnych.

Na koniec zmagań rozdano medale w sztafetach. Na początek o awans do finału walczyły sztafety mieszane. Polska niestety została zdyskwalifikowana w swoim półfinale i na tym zakończyła swój udział w tej konkurencji.

Blisko medalu była żeńska sztafeta na 3000 m w składzie: Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska. Polki w końcówce biły się o brąz, ale ostatecznie minęły linię mety jako czwarte. Ostatnią konkurencją mistrzostw była męska sztafeta na 5000 m, gdzie wśród czwórki finalistów byli też Polacy, biegnący w składzie: Michał Niewiński, Paweł Adamski, Diane Sellier i Łukasz Kuczyński. W połowie rywalizacji upadek zaliczyli Włosi, ale szybko dobili do stawki. Chwilę później doszło do kolizji reprezentantów Polski i Francji, zakończonej upadkiem obu łyżwiarzy. Wykorzystali to Włosi, ale Polacy i Francuzi kontynuowali walkę o brąz. Ostatecznie to nasi reprezentanci minęli linię mety jako trzeci, zdobywając nasz drugi medal na tych mistrzostwach Europy. Tryumfowali Holendrzy.

Pewne złoto w wieloboju po raz 4 z rzędu wywalczyła Holenderka Suzanne Schulting, która w Gdańsku zdobyła 4 złote (2 indywidualnie i 2 w sztafecie) i jeden srebrny medal.