Uniwersjada 2023 - łyżwiarstwo szybkie: Iga Wojtasik druga na 1000 m
Paweł Skraba Media AZS

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 15.01.2023, 17:10

Iga Wojtasik zdobyła w Lake Placid srebrny medal zimowej uniwersjady w wyścigu na 1000 m. To drugi medal Polaków na tej imprezie.

Ze względu na nieparzystą liczbę zawodniczek, pierwsza łyżwiarka musiała walczyć o jak najlepszy wynik w samotnym biegu. Tak się ułożyło, że trafiło właśnie na reprezentantkę Polski, Igę Wojtasik. Jazda bez rywalki nie była żadnym utrudnieniem. Polka w fantastycznym stylu pobiła rekord toru (rywalizacja odbywa się na torze odkrytym) i bardzo wysoko postawiła poprzeczkę pozostałym startującym. Niemal przez całe zmagania nikt nie był w stanie nawet zbliżyć się do wyniku 1:21.78. Bardzo blisko była Koreanka Chaeeun Park, ale ostatecznie przegrała z Wojtasik o 0,09 s. Dopiero w ostatniej, 18. parze, Polka znalazła swoją pogromczynię. Druga z Koreanek - Kim Minsun, w jeszcze lepszym stylu złamała barierę 1:21 i z nowym rekordem toru to ona sięgnęła po złoto, spychając Polkę na drugie miejsce. Piąta była Natalia Jabrzyk, 17. Martyna Baran, a 19. Magdalena Smędzik.

Tuż po rywalizacji kobiet, do walki o medale przystąpili mężczyźni, a wśród nich, w ostatniej parze, jeden z faworytów do medalu, olimpijczyk Marek Kania. Ostatecznie okazało się, że to nie on był dzisiaj najwyżej z biało-czerwonych. Kania ukończył zawody na 7. miejscu, a dwa miejsca wyżej uplasował się Jakub Piotrowski. 19. był Piotr Nałęcki, a 21. Gaweł Oficjalski. Dwa pierwsze miejsca zajęli Japończycy, a podium uzupełnił reprezentant Kanady.