EBL: BM Stal lepsza od Kinga po dogrywce
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 15.01.2023, 23:59

W ostatnim spotkaniu szesnastej kolejki Energa Basket Ligi drużyna BM Stal Ostrów Wielkopolski pokonała na własnym parkiecie Kinga Szczecin po dogrywce 95:92. Najlepszym zawodnikiem meczu był Damian Kulig, który zdobył 21 punktów i zebrał 9 piłek.

Wieczorne niedzielne starcie w Ostrowie Wielkopolskim miało być hitem szesnastej kolejki ligowej i zdecydowanie nie zawiodło. Oba zespoły dostarczyły kibicom ogromnych emocji, a zwycięzce wyłoniła dopiero dogrywka.

Pierwsza kwarta tego meczu to gra kosz za kosz, a żadna z ekip nie była w stanie wypracować przewagi większej niż trzy oczka. Dopiero w drugiej odsłonie serial punktowy przyjezdnych sprawił, że na pięć minut przed końcem pierwszej połowy koszykarze Kinga prowadzili 39:29. W kolejnych akcjach przyjezdni zdołali nawet powiększyć różnicę do czternastu oczek, a na przerwę schodzili przy wyniku 51:42.

Po zmianie stron ostrowianie rzucili się do odrabiania strat i w pewnym momencie przeprowadzili serial punktowy 13:2, doprowadzając do remisu. Od tego momentu gra raz jeszcze stała się niewiarygodnie zacięta oraz wyrównana, co doprowadziło do emocjonującej końcówki. W niej mieliśmy bardzo dużą liczbę nietrafionych rzutów osobistych między innymi przez Damiana Kuliga czy Joshuę Perkinsa, co wykorzystali goście, doprowadzając do remisu 84:84 na dwadzieścia sekund przed końcem. W ostatnich akcjach swoich prób nie trafiali Andrzej Mazurczak oraz Mateusz Zębski, co oznaczało dogrywkę.

W dodatkowych pięciu minutach szczecinianie prowadzili różnicą nawet pięciu punktów, ale Stal natychmiast odpowiedziała, doprowadzając do remisu na minutę przed końcem czasu. Wtedy też kluczową trójkę trafił Kulig, który później wykorzystał również dwie szanse z linii, a gospodarze prowadzili 95:92 na dziesięć sekund przed końcem. W ostatniej akcji rzut zza łuku na remis oddał Mazurczak, ale ponownie się pomylił, dzięki czemu to BM Stal Ostrów Wielkopolski wygrała to spotkanie.

BM Stal Ostrów Wielkopolski — King Szczecin 95:92 (21:20, 21:31, 23:22, 19:11, 11:8 OT)

Stal: Kulig 21, Skele 15, Djurisić 12, Thomas 11, Zębski 11, Perkins 10, Garbacz 8, Silins 7, Załucki

King: Kostrzewski 17, Brown 16, Fayne 13, Mazurczak 12, Matczak 10, Meier 9, Borowski 8, Cuthbertson 7, Żmudzki