Podsumowanie lig: porażka Casademontu po dogrywce
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 16.01.2023, 10:55

Za nami kolejny tydzień rozgrywek w ligach europejskich w koszykówce. Polacy tradycyjnie grali w Hiszpanii, Grecji czy Francji.

Liga hiszpańska

W weekend rozegrano 16. kolejkę ligi ACB. Blisko sprawienia niespodzianki był Casademont Saragossa. Dzięki dobrej grze w końcówce odrobił stratę w meczu z faworyzowanym Lenovo Teneryfa i doprowadził do dogrywki. W niej jednak lepsi byli goście, którzy ostatecznie triumfowali 87:83. Marcel Ponitka nie pojawił się na parkiecie, a coraz więcej mówi się o jego powrocie do Polskiej Ligi Koszykówki.

Casademont z bilansem 4-12 jest tuż nad strefą spadkową. Ostatnią z trzech drużyn z trzema wygranymi jest BAXI Manresa. Kataloński zespół miał w trzeciej kwarcie ponad 10 punktów przewagi nad Walencją. Końcówka zdecydowanie należała do faworyzowanych gości, którzy zwyciężyli 103:92. Adam Waczyński w 18 minut zdobył osiem punktów. Gran Canaria rozgromiła 110:65 Carplus Fuenlabradę. AJ Slaughter zdobył 13 punktów, a Aleksander Balcerowski cztery. Na szczycie tabeli z bilansem 13-3 plasują się: Real Madryt, Barcelona i Cazoo Baskonia, które wygrały odpowiednio z Coviranem Granadą, UCAM Murcią i Joventutem.

Wyniki meczów 16. kolejki:

Unicaja - Rio Breogan 100:66
Basquet Girona - Surne Bilbao Basket 84:59
Casademont Saragossa - Lenovo Teneryfa 83:87 (po dogrywce)

Liga włoska

Ważne spotkanie rozegrało NutriBullet Treviso. Podobnie jak Pallacanestro Trieste na swoim koncie miało pięć zwycięstw. Obydwie drużyny walczą o utrzymanie, ale swój bilans poprawili koszykarze z Trieste. Pewnie wygrali na wyjeździe 88:69. Michał Sokołowski grał aż przez 37 minut, zdobywając 15 punktów.

Liga grecka

Serię zwycięstw kontynuuje Panathinaikos. Zespół z Aten w kolejnym meczu pokonał Aris Saloniki 96:79. Już po dziesięciu minutach zespół z Mateuszem Ponitką w składzie prowadził 24:7, a potem utrzymywał przewagę. Polak zdobył osiem punktów.

Liga turecka

Michał Michalak tym razem nie znalazł się w składzie Manisy na mecz z Galatarasayarem. Jego zespół pewnie wygrał 85:72 z Galatasarayem i odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie. Tym samym jest blisko opuszczenia strefy spadkowej.

Liga niemiecka

Ponownie piszemy o Bundeslidze za sprawą rozgrywanego w niej hitu. W meczu na szczycie Alba Berlin podejmowała Telekom Basket Bonn. Rywalizacja długo była wyrównana, ale w decydujących minutach lepsza okazała się Alba. Berlińczycy triumfowali 81:76 i prowadzą w tabeli z liczbą trzynastu zwycięstw i jedną porażką. Telekom Bonn ma tyle samo wygranych, ale porażkę więcej.

Liga francuska

Gravelines-Dunkierka wyraźnie przegrali 55:82 z Nancy. Dominik Olejniczak zanotował sześć oczek. Limoges uległo 93:105 Nanterre. Mateusz Wojciechowski zdobył pięć punktów.

Liga ENBL

W ostatnim tygodniu mecze w Północno-Europejskiej Ligi rozegrały dwie polskie drużyny. BM Stal Ostrów Wielkopolski wygrała 94:71 z Valmiera Glass oraz 84:65 z Tartu Ulikool. Polski Cukier Start Lublin pokonał 83:75 z litewskim Siauliai.