Uniwersjada 2023 - łyżwiarstwo szybkie: Polacy daleko na długich dystansach
Paweł Skraba media AZS

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 16.01.2023, 20:58

Poza czołową dziesiątką uplasowali się polscy łyżwiarze szybcy w swoim drugim dniu startów na 30. Zimowej Uniwersjadzie w Lake Placid. Dziś rywalizowano na najdłuższych dystansach.

Jako pierwsze do walki na dystansie 3000 m przystąpiły panie. Maja Płończyk wygrała swój bieg, ale to dlatego, że jej rywalka z Norwegii została zdyskwalifikowana. Jadąca w trzeciej od końca parze Olga Kaczmarek wyraźnie musiała uznać wyższość Koreanki Park Jiwoo, która w tamtym momencie ustanawiała nowy rekord toru. Ostatecznie Koreankę w ostatnim biegu wyprzedziła Kanadyjka Laura Anne Hall i to właśnie reprezentantka kraju klonowego liścia cieszyła się ze złota. Brąz przypadł jej rodaczce Rose-Anne Grenier. Wyżej z naszych reprezentantek uplasowała się Płończyk, której czas 4:45,49, niespełna 20 sekund za zwyciężczynią, dał 14. pozycję. "Oczko" niżej uplasowała się Kaczmarek, która minęła linię mety w czasie trochę ponad 2 sekundy wolniejszym od koleżanki z kadry.

Niedługo potem na otwarty tor im. Jamesa C. Sheffielda weszli panczeniści specjalizujący się w biegu na 5000 m. Nasz jedyny reprezentant - Karol Karczewski - robił co mógł, ale wynik 7:39,06 pozwolił mu jedynie na zajęcie 19. miejsca. Podwójne zwycięstwo odnieśli Włosi. Tryumfował Riccardo Lorello przed Daniele di Stefano. Brąz wywalczył Japończyk Arito Motonaga.

Jutro w Lake Placid rywalizacja na 1500 m.