Eurocup: mistrz Chorwacji za mocny dla Arki

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 17.10.2018, 22:05

Asseco Arka Gdynia przegrała na własnym parkiecie z Cedevitą Zagrzeb 61:78 w trzeciej kolejce tegorocznego Eurocup. Dla zespołu z Gdyni, która okupuje ostatnie miejsce w tabeli, była to trzecia porażka z rzędu w rozgrywkach.

Spotkanie w Gdyni lepiej rozpoczęli jednak gospodarze. Polski zespoł po zaciętych pierwszych minutach meczu zaczął budować przewagę. Skuteczna gra Jamesa Florence’a i Dulkysa Deividasa pozwoliła Arce na zdobycie pięciu punktów więcej od przeciwników w pierwszej kwarcie i nadzieje na pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w europejskich rozgrywkach.

Krótka przerwa nie pomogła jednak podopiecznym Przemysława Frasunkiewicza, którzy po dwóch szybkich „trójkach” Jamesa Bella przegrywali już 19:20. Od tego momentu na parkiecie w Gdyni toczyła się zacięta walka, w której prym wiedli jednak przyjezdni. Celne rzuty między innymi Brazylijczyków Benite i Limy trzymały na dystans drużynę z Pomorza.

Kwestia zwycięstwa otwarta była jednak jeszcze przez niemal całą trzecią cześć spotkania. Wynik oscylował w okolicach remisu, a koszykarze Arki mieli nawet okazję na prowadzenie. Nieumiejętna i nieskuteczna gra Marcela Ponitki i Adama Lapety utrudniała jednak grę jednej z czołowych drużyn Energa Basket Ligi. Nie pomogły nawet roszady kadrowe przeprowadzane przez szkoleniowca zespołu z Gdyni, a bezlitosna gra mistrzów Chorwacji doprowadziła do wyniku 49:55.

Przewaga drużyny przyjezdnych nie podziałała mobilizująco na zawodników gdyńskiego klubu. Nerwowe rzuty za trzy punkty niemal całego składu Arki dały rywalom szansę na uzyskanie bezpiecznego dystansu. Nie minęło kilka chwil, a oba zespoły dzieliło już 17 oczek. Każdy z zawodników pierwszej drużyny chorwackiej ekipy przyczynił się do drugiego zwycięstwa Cedevity w trwającym sezonie Eurocup. Najlepiej punktującym zawodnikiem zwycięzców został Justin Cobbs (13 punktów). Niewiele gorsi byli jednak Viktor Benite czy James Bell, którzy rzucili po 12 punktów.

W drużynie gospodarzy najlepiej prezentowali się natomiast Amerykanie: James Florence i Josh Bostić, którzy spędzając na boisku najdłuższy czas spośród całej ekipy, zaliczyli po 16 i 17 oczek.

Asseco Arka Gdynia-Cedevita 61:78 (19:14, 14:21, 16:20, 12:23)

Asseco Arka Gdynia: Bostić 17, Florence 16, Ponitka 7, Upshaw 2, Wyka, Dulkys 6, Garbacz, Kamiński, Lapeta 4, Stryjewski, Szubarga, Witliński 9

Cedevita: Benite 12, Cobbs 13, Cook 6, Ramljak 7, Stipanović 6, Aguilar 7, Bajo, Bell 12, Lima 10, Magette 2, Perković 3