Uniwersjada 2023 - łyżwiarstwo szybkie: srebrny medal Natalii Jabrzyk!
Paweł Skaraba, media AZS

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 17.01.2023, 17:14

Kolejny medal naszej reprezentacji padł łupem Natalii Jabrzyk, która wywalczyła srebro na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Iga Wojtasik ukończyła rywalizację na piątej pozycji, Olga Kaczmarek na czternastej, a Maja Płończyk na dwudziestej ósmej lokacie.

Rywalizacja na 1500 metrów pań wzbudzała wiele zainteresowania ze względu na szanse medalowe. Pierwszą Polkę mogliśmy zobaczyć dopiero w dziewiątej parze. Maja Płończyk przegrała bezpośrednią rywalizację z Japonką Maho Karai. Azjatka uzyskała niezły czas 2:08.79, lecz nie wystarczyło to na wirtualne podium. Polka ukończyła bieg ze stratą 6,39 sekundy do rywalki. W kolejnej parze pobiegła Natalia Jabrzyk, która spisała się fantastycznie. Od początku jechała na najlepszy rezultat i przecięła metę z czasem 2:06,19, który stał się nowym rekordem toru w Lake Placid. Oczywiście objęła prowadzenie, którego przez dłuższy czas nie oddawała.

Trzecią reprezentantką Polski, która zaprezentowała się na lodzie była Iga Wojtasik. Polka bardzo mocno otworzyła pierwsze 300 metrów, lecz z czasem zaczęła tracić do koleżanki z drużyny. Finalnie uzyskała czas 2:07.32, zajmując czwartą pozycję. Ostatnią naszą zawodniczką była Olga Kaczmarek, która wystartowała w przedostatniej parze. Polka wraz z Laurą Anne Hall od pierwszych metrów traciły do Natalii Jabrzyk. Finalnie Kanadyjka objęła siódmą, a Kaczmarek dwunastą lokatę. W ostatniej parze genialne 1500 metrów przejechała Koreanka Jiwoo Park, która pokonała Jabrzyk o 1,78 sekundy. Tym samym Polka wywalczyła srebrny medal Uniwersjady 2023!

Wreszcie udało mi się zdobyć wyczekiwany medal, bo w zeszłym roku obijałam się o podium, ale zawsze byłam czwarta, czy piąta. A tutaj mam wreszcie medal na takiej dużej imprezie, jak uniwersjada i w dodatku srebrny. To coś wielkiego i bardzo się cieszę – mówiła na mecie Natalia Jabrzyk. – Rano, gdy wyszłam na tor czułam, że lód jest dla mnie zbyt zmrożony, ale byłam spokojna, bo widziałam, że nie ma wiatru i jest piękne słońce. Potrzebowałam, by to słońce nieco rozpuściło lód i tak się stało. Dla mnie to były wymarzone warunki – dodała Jabrzyk.

Wśród panów nie mieliśmy już takich sukcesów. Najlepiej na 1500 metrów spisał się Jakub Piotrowski, który zajął piętnastą pozycję. W ostatniej parze zawodów rywalizował z późniejszym złotym medalistą Taiyo Nonamura. Blisko sklasyfikowani byli również Piotr Nałęcki (17.) oraz Maksymilian Rzepka (19.). Pod koniec stawki na 32. lokacie zakończył zmagania w tej konkurencji Karol Karczewski. Rywalizację zdominowali Japończycy, którzy zajęli całe podium. Oprócz Nonamury medale odebrali Kazuya Jamada oraz Motonaga Arito.