Australian Open: Novak Djoković udanie rozpoczął marsz po kolejny tytuł
Carine06/Wikimedia Commons

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 17.01.2023, 18:32

Kolejny dzień wielkoszlemowego Australian Open został częściowo storpedowany przez opady deszczu. Dziś na kortach Melbourne Park byliśmy świadkami kilku bardzo ciekawych pojedynków. Ozdobą dzisiejszego dnia był niewątpliwie mecz Andy Murraya.

Teoretycznie, jednym z najbardziej fascynujących pojedynków wydawało się spotkanie Andrieja Rublowa z Dominickiem Thiemem. Austriak wracający po długiej kontuzji zagrał w Melbourne dzięki „ dzikiej karcie”. Będący w dobrej formie Rosjanin nie dał jednak Austriakowi żadnych nadziei. Łącznie wygrał zaledwie siedem gemów i finalista tego turnieju z 2020 roku odpadł w pierwszej rundzie.

Bez żadnych problemów do drugiej rundy awansował rewelacyjny Duńczyk Holger Rune. Objawienie końcówki ubiegłego sezonu w pierwszej rundzie nie miało większych problemów z pokonaniem Serba Filipa Krajinovicia. Rywal z Bałkanów nawiązał większą walkę jedynie w trzecim secie, ale Skandynaw i tak nie dał sobie wyrwać zwycięstwa.

W drugiej rundzie jest również Novak Djoković. Serb, który wraca po przerwie z powodu odmowy szczepienia na koronowirusa jest jednym z faworytów tegorocznego turnieju. W pierwszej rundzie rywalem faworyta był doświadczony Hiszpan Roberto Carballes Baena. W dwóch pierwszych setach tenisista z półwyspu Iberyjskiego trzymał się dzielnie, ale w trzecim nie był w stanie wygrać choćby gema.

Wydarzeniami dnia były niewątpliwie mecze Aleksandra Zwieriewa i Andy Murraya. Niemiec, który wraca do gry po ciężkiej kontuzji męczył się aż przez pięć sekund z mało znanym Peruwiańczykiem, Juanem Pablo Varillasem. Pierwszego seta wygrał nieoczekiwanie rywal z Ameryki Południowej. W kolejnych dwóch partiach przewaga była raz po jednej, a raz po drugiej stronie. W czwartym gemie zapachniało sensacją, kiedy Varillas doprowadził do tie-breaka. W piątym secie, który również był wyrównany górą był bardziej utytułowany Niemiec.

Pięciokrotny finalista australijskiego turnieju, Brytyjczyk Andy Murray po rewelacyjnym i niesamowitym meczu pokonał rozstawionego Włocha, Matteo Berrettiniego. Pierwsze dwa sety wygrał pewnie Murray. W dwóch kolejnych górą był Włoch. Ostatecznie o tym, kto awansuje do drugiej rundy musiał zdecydować super tie-break w piątym secie. W nim minimalnie lepszy był Brytyjczyk i to on po prawie pięciu godzinach gry wzniósł ręce w geście triumfu.

W drugiej rundzie jest również rozstawiony z numerem dwa Norweg Casper Ruud. Skandynaw stoczył nieoczekiwanie trudny i bardzo nierówny mecz z Czechem, Tomasem Machacem. Pierwsze dwa sety wygrał Ruud i wydawało się, że całkowicie kontroluje sytuację. W trzecim, po tie-breaku górą był nieoczekiwanie Czech. Czwarty set to jednak pewna gra Norwega i to on jest dalej w grze o tytuł.

Wyniki pierwszej rundy Australian Open mężczyzn

Andriej Rublow[5] – Dominic Thiem(AUT) [WC] 6:3 6:4 6:2

Jeremy Chardy (FRA) – Daniel Elahi Galan (COL) 1:6 7:5 6:1 6:4

Dan Evans (GBR) [25] – Facundo Bagnis (ARG) 6:4 4:6 6:4 6:4

Holger Rune (DEN) [9] – Filip Krajinović (SRB) 6:2 6:3 6:4

Pablo Carreno Busta(ESP) [14] – Pedro Cachin (ARG) 7:6(4) 6:1 7:6(3)

Aleksiej Popyrin (AUS) [WC] – Jason Tseng(TPE) 4:6 7:6(5) 6:7(5) 7:6(4) 6:1

Ben Shelton (USA) – Zhizen Zhang (CHIN) 4:6 6:3 6:2 2:6 7:6(4)

Nicolas Jarry (CHI) [Q] – Miomir Kecmanovic (SRB) [26] 6:3 6:4 7:6(3)

Diego Schwartzman(ARG) [23] – Ołeksij Krutych (UKR) [Q] 6:4 6:7(8) 6:3 7:6(5)

JJ Wolf(USA) – Jordan Thompson(AUS) 6:3 3:6 6:4 7:5

Aleksander Zwieriew(GER) [12] – Juan Pablo Varillas (PER) [LL] 4:6 6:1 5:7 7:6(3) 6:4

Andy Murray (GBR) – Matteo Berrettini (ITA) [13] 6:3 6:3 4:6 6:7(7) 7:6(6)

Alejandro Dawidowicz Fokina(ESP) [30] – Aleksander Bublik (KAZ) 6:0 6:7(3) 3:6 6:4 6:3

Tommy Paul (USA) – Jan-Lennard Struff(GER) [Q] 6:1 7:6 (6) 6:2

Jenson Brooksby(USA) – Christopher O’Connell(AUS) 3:6 6:2 6:3 6:2

Casper Ruud (NOR) [2] – Tomas Machac(CZE) 6:3 7:6(6) 6:7(5) 6:3