Uniwersjada 2023 – dzień 7. [LIVE]
Paweł Skraba media AZS

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 18.01.2023, 10:33

Środa będzie wyjątkowo bogata w wydarzenia na uniwersjadowych arenach. Czeka nas też mnóstwo emocji związanych ze startami Polaków, liczymy, że nasz dorobek medalowy znacząco się powiększy. Szanse na sukcesy mamy przede wszystkim w biathlonie, łyżwiarstwie szybkim i skokach narciarskich, trochę mniejsze w biegach, narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji i wspólnego kibicowania Polakom!

Program dnia

Starty Polaków

Relacja na żywo

Kończymy naszą relację. Informacje o wynikach nocnych konkurencji znajdziecie na naszym portalu.

Hokej - Trwają dwa kolejne mecze turnieju hokejowego. Pod koniec drugiej tercji Knadyjczycy prowadzą z Czechami 2:0 po bramkach Davisa i Lafrance. Wygląda na to, że Kanadyjczycy skończą fazę grupową z kompletem punktów. Natomiast Japonki prowadzą z Brytyjkami 4:0, zgodnie z przewidywaniami zresztą. Jeśli nic tu się szokującego nie wydarzy Japonia zamelduje się w półfinale.

Curling - W grze o awans pozostali Amerykanie oraz Norwegowie.

Curling - dosłownie kilka sekund po tym komunikacie rywalizację zakończyli także w ostatnim spotkaniu. Brytyjczycy pokonali Szwedów 5:2 dając awans do półfinału sobie, ale także zespołom z Kanady oraz Szwajcarii.

Curling - Zakończyły się także spotkania Czechów z Norwegią (6:8) oraz Koreańczyków ze Szwajcarami (4:6). Trwa nadal spotkanie Szwedów z Brytyjczykami.

Curling - Amerykanie pokonali Kanadyjczyków 5:4. Obie drużyny dalej liczą się w walce o półfinał.

Biathlon - A JEDNAK!! ANNA NĘDZA-KUBINIEC ZŁOTĄ MEDALISTKĄ UNIWERSJADY! Polka mimo dwóch pudeł biegła bardzo szybko i sięgnęła po złoto!

Biathlon - Dwa pudła Barbary Skrobiszewskiej w drugim strzelaniu, to chyba koniec marzeń o polskim medalu w tym biegu.

Biathlon - Klaudia Topór w drugim strzelaniu również popełniła jeden błąd...

Biathlon - Anna Nędz-Kubiniec nie trafiła dwa razy podczas drugiego strzelania...

Biathlon - Barbara Skrobiszewska popełniła jeden błąd na strzelnicy.

Biathlon - Rozpoczęły się zmagania sprinterskie pań. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Wiktoria Celczyńska po pierwszym udanym strzelaniu popełniła trzy błędy i ciężko jej będzie zająć dobre miejsce. Anna Nędz-Kubiniec i Klaudia Topór w pierwszym strzelaniu nie popełniły błędów.

Hokej na lodzie - Słowacy rozpoczęli od dwóch trafionych karnych, ale kolejne trzy zostały przez nich zmarnowane i ostatecznie kosztuje ich to zwycięstwo. Korea Południowa niespodziewanie wygrywa w rzutach karnych 3:2 i w całym spotkaniu 5:4.

Curling - W pozostałych spotkaniach Brytyjczycy prowadzą 3:1 ze Szwedami, Norwegowie 5:4 z Czechami, Amerykanie 4:2 z Kanadyjczykami, a w rywalizacji Koreańczyków ze Szwajcarami jest remis 3:3.

Hokej na lodze - dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięć. Już za chwilę rzuty karne.

Curling - Japończycy pokonali Brazylijczyków 7:2. Nic to jednak nie zmienia w walce o medale. Azjaci są na pozycji ósmej, a druga z ekip dotąd bez zwycięstwa zamyka tabelę

Hokej na lodzie - Korea Południowa rzutem na taśmę wyrównuje stan spotkania.

Hokej na lodzie - I jest kolejne trafienie dla naszych południowych sąsiadów. Słowacja prowadzi 4:3, a do końca czasu już tylko minuta.

Hokej na lodzie - Natychmiastowa odpowiedź Słowaków i znów mamy remis.

Hokej na lodzie - Korea Południowa ponownie wychodzi na prowadzenie. Jest 3:2.

Hokej na lodzie - Do końca meczu pozostało już tylko pięć minut. Wynik wciąż remisowy.

Hokej na lodzie - Za nami już ponad sześć minut ostatniej partii, ale na tablicy wyników wciąż widnieje remis 2:2.

Hokej na lodzie - W drugiej tercji wszystko zaczęło wracać do normy. Słowacy trafili dwukrotnie i mamy remis. Do końca tej części gry pozostały trzy minuty.

Snowboard - Rezultat 90 punktów osiągnął także mistrz Uniwersjady w slopestyle'u mężczyzn. Minsik Lee pojechał znakomicie w drugim przejeździe i awansował z 11. na 1. miejsce.

Curling - Rozpoczęła się rywalizacja ósmej sesji curlerów. Oto zestawienie spotkań:
Wielka Brytania - Szwecja
Czechy - Norwegia
Brazylia - Japonia
Korea Południowa - Szwajcaria
USA - Kanada

Snowboard - Krzysztof Owczarek nieco poprawił swoją notę, gdyż w drugim przejeździe uzyskał wynik 19,25. Ale nie awansował w klasyfikacji i zakończy zmagania na 12. miejscu. Wśród kobiet triumfowała Livia Tanno z wynikiem 90 punktów.

Narciarstwo alpejskie - Jak na razie po dwóch przejazdach prowadzi Czech, Jan Zabystran. Prawie półtorej sekundy z nim znajduje się Szwajcar Wyler, a tuż za nimi Francuz Jeremie Lagier.

Biathlon - Zakończył się bieg sprinterski panów. Polacy medalu nie zdobyli, ale zabrakło bardzo niewiele. Trzech naszych biathlonistów zajęło miejsca w czołowej dziesiątce. Bieg zdecydowanie należał do reprezentantów Kazachstanu, którzy zgarnęli dwa medale i cztery miejsca w czołowej piątce.

Snowboard - Pierwszy z dwóch przejazdów nie poszedł po myśli Krzysztofa Owczarka. Polak uzyskał zaledwie 12,75 punktu i plasuje się na ostatnim, 12. miejscu. Prowadzi Japończyk Haruhi Tsuji - 87,25.

Narciarstwo alpejskie - Liderem po dwóch przejazdach jest na ten moment Niemiec, Roman Frost.

Hokej na lodzie - na koniec tercji Koreańczycy podwyższają prowadzenie. Hokeiści z Azji prowadzą już 2:0.

Biathlon - Drugie strzelanie Janika już perfekcyjne. Wojciech Filip i Przemysław Pancerz pierwsze strzelania mieli bezbłędne.

Biathlon - Na trasę wyruszył Wojciech Janik. Pierwsze strzelanie niestety bardzo nieudane. Trzy pudła Polaka i tu raczej możemy zapomnieć o wysokim miejscu...

Narciarstwo alpejskie - Po przejeździe ośmiu zawodników liderem jest Francuz, Ulysse Cretin.

Hokej na lodzie - Wbrew wszystkiemu to Koreańczycy otwierają wynik spotkania - jest 1:0.

Hokej na lodzie - Zdecydowanymi faworytami starcia są Słowacy, którzy do tej pory wygrali 3 spotkania i jedno przegrali. Koreańczycy z kolei przegrali swoje wszystkie 3 mecze.

Hokej na lodzie - Rozpoczęło się właśnie spotkanie pomiędzy Słowacją a Koreą Południową.

Biathlon - Za chwilę rozpocznie się również bieg sprinterski panów, w którym wystartuje czterech naszych zawodników. Polacy nie będą faworytami do pozycji medalowych, ale liczymy chociaż na dobre strzelanie i przyzwoity występ.

Narciarstwo alpejskie - Już za chwilę rozpocznie się drugi przejazd slalomu giganta mężczyzn. Udział w nim weźmie nasz alpejczyk, Szymon Bębenek, który będzie atakował z 48.pozycji, ze stratą prawie dwóch sekund.

Snowboard - Już za kilkanaście minut rozpoczną się finały w slopestyle'u. Wczorajsze kwalifikacje przebrnął jeden z dwóch Polaków, Krzysztof Owczarek.

Hokej - Pomimo obustronnych ataków wynik spotkania nie uległ zmianie i USA wygrało z Kazachstanem 4:1.

Curling - poznaliśmy cztery reprezentacje, które wystąpią w półfinale rywalizacji kobiet! Wygrana Koreanek ze Szwajcarią 5:3 daje awans także Brytyjkom. Pozostaje tylko pytanie o to, jakie będzie rozstawienie. W walce o medale zostają: Chiny, Korea Południowa, USA oraz Wielka Brytania.

Narciarstwo alpejskie - Zakończył się pierwszy przejazd. Trasa była bardzo wymagająca ponieważ wielu zawodników jej nie ukończyło. Na czele przed finałowym przejazdem znajduje się Czech Zabystran, który ma minimalną przewagę nad Norwegiem Fausą i Szwajcarem Wylerem. Drugi przejazd zaplanowano na godzinę 19 czasu polskiego.

Narciarstwo dowolne - I już wszystko jasne! Zmagania w slopestyle'u mężczyczn zakończyły się japońskim dubletem. Zwyciężył niesamowity Rai Kasamura, który w drugiej próbie wyśrubował wynik na 97.75 pkt. Srebrny medal dla Manatsu Sato (93.50), a na najniższym stopniu podium ostatecznie stanie Paul Vieuxtemps. Zawodnik z Tajlandii poprawił się w drugim przejeździe i uzyskał notę 93.25. Tym samym bez medalu pozostał Niemiec Gessner (92.75).

Curling - W rywalizacji Koreanek i Szwajcarek trwa ósmy end. Obecny wynik to 4:3 dla tych pierwszych, ale teraz to reprezentantki państwa z Europy zagrywają ostatni kamień. Triumf Koreanek zapewni awans nie tylko im, ale również Brytyjkom.

Curling - W tej samej chwili Amerykanki pokonały Chinki 5:3 przypieczętowując swój awans do półfinału. Obecnie obie ekipy mają po jednej porażce

Curling - Szwecja pokonuje Australię 7:4. Dla Skandynawek to czwarte zwycięstwo. Australijki podobnie jak Hiszpanki nadal są bez wygranej. Ostatnia kolejka zadecyduje o tym, która z tych drużyn nie skończy rozgrywek na końcu stawki.

Hokej - Rozpoczęła się ostatnia odsłona spotkania, Kazachstan naciera, wciąż dobrze między amerykańskimi słupkami spisuje się Ryan Kenny.

Narciarstwo alpejskie - Juliusz Mitan również nie ukończył swojego przejazdu. Dlatego nasze emocje w dzisiejszym wyścigu już się zakończyły.

Narciarstwo dowolne - Po przejazdach pięciu zawodników w drugiej rundzie mamy zmiany w czołówce. Na drugie miejsce z wynikiem 93.50 wskoczył Manatsu Sato, a tuż za nim plasuje się Niemiec Jakob Theodor Gessner (92.75), który w pierwszym przejeździe miał dopiero 7. notę.

Narciarstwo alpejskie - Błażej Budz nie ukończył swojego przejazdu.

Narciarstwo alpejskie - Na trasie zaprezentował się pierwszy z naszych alpejczyków, Szymon Bębenek. Polak ze stratą ponad pięciu sekund zajmuje w tej chwili 49.miejsce, co na pewno nie da mu startu w drugim przejeździe.

Biegi narciarskie - Po ponad 21 minutach do mety dotarł ostatni zawodnik biegu pościgowego - Brazylijczyk Caio Brown. Tym samym sklasyfikowano 75. biegaczy. Jutro biegacze mają wolne, natomiast na piątek zaplanowana jest rywalizacja sztafetowa kobiet i mężczyzn.

Curling - Brytyjki przed momentem pokonały reprezentację Kanady i znacząco zbliżyły się do awansu do półfinału. Obecnie zajmują czwartą lokatę.

Narciarstwo dowolne - Trwa również finał slopestyle'u mężczyzn z udziałem 9. zawodników. Zakończyła się już pierwsza runda. Po niej na prowadzeniu Japończyk Rai Kasamura z wynikiem 95.00 pkt. Druga lokata dla zawodnika z Tajlandii Paula Vieuxtempsa (92.00), a trzeci jest kolejny z reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni - Manatsu Sato (87.25). Poza czołową trójką dwóch Austriaków - Julius Forer (85.00) i Noah Schallert (83.00).

Narciarstwo dowolne - Japonka Yuna Koga powetowała sobie nieudany występ w pierwszej rundzie i w drugim przejeździe uzyskała najwyższą notę w stawce 94.75. Tym samym została mistrzynią Uniwersjady w slopestyle'u. Srebro dla Szwajcarki Michelle Rageth, a brąz dla Brytyjki Thei Fenwick.

Hokej - Niemal dziewięć minut trwało oblężenie amerykańskiej bramki, ale nie przyniosło ono żadnego efektu. Po 40 minutach USA prowadzi 4:1.

Biegi narciarskie - Atak Japończyka się udał! Ryo Hirose z drugim złotem Uniwersjady w Lake Placid! Japończyk zwycięża w biegu pościgowym łyżwą z czasem 22:44.9. Srebro dla Andreasa Kirkenga, który finiszuje dziewięć sekund później. Na najniższym stopniu podium stanie Amerykanin John Steel Hagenbuch (+13.3). Ponownie tuż za podium Ormianin Mikayelyan, w czołówce również Boee, Czech Tomas Dufek, Amerykanin Finn Sweet i Włoch Luca Compagnoni. Mateusz Haratyk utrzymał niezłe 12. miejsce, ze stratą niespełna dwóch minut do triumfatora. Pozostali Polacy z lokatami w piątej dziesiątce: 41. Michał Skowron (+3:58.1), 42. Robert Bugara (+4:02.3), 47. Michał Boreczek (+4:42.2).

Curling - W pozostałych meczach:
Kanada - Wielka Brytania 3:8
Korea Południowa - Szwajcaria 3:3
Australia - Szwecja 3:7
Chiny - USA 2:4

Curling - za nami pierwsze z curlerskich spotkań. Japonki pokonały Hiszpanki 10:1. Obie drużyny są jednak już od dłuższego czasu bez szans na awans do półfinału.

Biegi narciarskie - Na nieco ponad dwa kilometry przed metą atak przypuszcza Ryo Hirose. Mistrz Uniwersjady z biegu na 5 km klasykiem ucieka Kirkengowi na pięć sekund. Na trzeciej pozycji biegnie niezagrożony Hagenbuch (+14.5), który rywali pozostawił daleko w tyle. Dobrze spisuje się Mateusz Haratyk, który już jest 12., ze stratą niespełna dwóch minut do lidera!

Biegi narciarskie - Na półmetku rywalizacji prowadzenie objął Andreas Kirkeng, jednak Ryo Hirose wciąż biegnie tuż za nim (+0.5). Na trzecie miejsce z 7. pozycji awansował bardzo dobrze dysponowany zawodnik gospodarzy - John Steel Hagenbuch (+14.7), któremu kroku próbują dotrzymać Mikayelyan z Boee. Obaj tracą do Amerykanina około pięciu sekund. Mateusz Haratyk biegnie na 16. miejscu (+1:41.4).

Biegi narciarskie - Andreas Kirkeng goni Japończyka i po 3.3 km ma do lidera niespełna pięć sekund straty. W tyle został Magnus Boee (+13.3), którego goni Ormianin Mikyael Mikyaelyan (+19.8). Magnus Boee niegdyś dominował w rywalizacji juniorskiej (jest m.in. dwukrotnym młodzieżowym mistrzem olimpijskim z Lillehammer oraz dwukrotnym wicemistrzem świata juniorów) i wróżono mu sporą karierę. Reprezentował wówczas Koreę Południową (matka Magnusa jest Koreanką, a ojciec Norwegiem - przyp. red.), jednak po występie w igrzyskach w Pjongczangu zmienił obywatelstwo na norweskie i... przestał odnosić obiecujące wyniki.

Hokej - Quinn Green i 4:1 dla USA, coraz trudniejsza sytuacja Kazachów w tym spotkaniu.

Biegi narciarskie - Biegacze docierają do pierwszych punktów pomiaru czasu i widzimy, że do startu w biegu pościgowym nie przystąpiło siedmiu zawodników. W czołówce na razie bez zmian - Ryo Hirose ma kilkanaście sekund przewagi nad Norwegami. Polacy pną się lekko w górę klasyfikacji - Mateusz Haratyk jest 17. (+1:29), a Robert Bugara 38. (+2:21.2). Michał Skowron wyprzedził Michała Boreczka i zajmuje 44. lokatę. Boreczek plasuje się dwie pozycje niżej.

Hokej - W drugiej tercji Amerykanie podwyższają prowadzenie, drugą bramkę na swoje konto dopisuje Hanewall.

Narciarstwo alpejskie - W rywalizacji niewiele się zmieniło. Nadal na czele znajduje się Czech, Jan Zabystran przed koalicją trzech Szwajcarów.

Narciarstwo dowolne - Po pierwszej rundzie na wyraźnym prowadzeniu Szwajcarka Michelle Rageth z wynikiem 92.25. Taki rezultat powinien zagwarantować medal Uniwersjady. Kolejne lokaty zajmują Brytyjki: Thea Fenwick (74.00) i Olivia Burke (63.75). Nieudaną próbę ma za sobą najlepsza w kwalifikacjach Japonka Yuna Koga, która z wynikiem 24.50 zamyka stawkę finalistek.

Biegi narciarskie - Powoli wracamy na trasy biegowe, by śledzić rywalizację w biegu pościgowym mężczyzn na 10 km techniką dowolną. Jako pierwszy na trasę wyruszy wczorajszy triumfator - Japończyk Ryo Hirose, którego gonić będą reprezentujący Norwegię Magnus Boee (+0.15) i Andreas Kirkeng (+0.17). Kolejni zawodnicy - z Ormianinem Mikayelyanem na czele - mają do lidera już ponad pół minuty straty. Półtorej minuty po Hirose na trasie pojawi się pierwszy z Biało-Czerwonych - Mateusz Haratyk (nr 18). Pozostali Polacy zajmują odległe lokaty: Robert Bugara jest 40. (+2:06), Michał Boreczek 47. (+2:29), a Michał Skowron 49. (+2:32). Na starcie 82. biegaczy, liczymy, że nasi zawodnicy poprawią swoje pozycje.

Narciarstwo dowolne - Rozpoczęła się finałowa rywalizacja w slopestyle'u kobiet. W zmaganiach zobaczymy pięć zawodniczek, każda z nich wykona po dwa przejazdy, a do klasyfikacji generalnej będzie liczył się lepszy z nich. W tej konkurencji nie ma reprezentantek Polski.

Hokej - 30 sekund przed końcem pierwszej tercji Michael McChesney daje ponownie prowadzenie reprezentacji USA. Pierwsza odsłona upłynęła pod znakiem zdecydowanej przewagi hokeistów zza oceanu i ich zasłużonego prowadzenia 2:1.

Narciarstwo alpejskie - Zabystran wyprzedził Norwega o zaledwie 0,01 sekundy.

Narciarstwo alpejskie - Zmiana lidera. Na czele Czech Jan Zabystran, który wywalczył już dwa medalw w Lake Placid.

Narciarstwo alpejskie - Jak na razie słabo prezentują się medaliści poprzednich konkurencji. Litwin Drukarow i Hiszpan Ortega zajmują miejsca w końcówce stawki, a Włoch Taranzano nie ukończył wyścigu.

Narciarstwo alpejskie - Eric Wyler, brązowy medalista z super g zajmuje w tej chwili drugie miejsce ze stratą 0,18 sekundy.

Hokej - Szybkie wyrównanie Kazachów, bramkę w 6. minucie strzelił Muratow.

Narciarstwo alpejskie - Po przejeździe czterech zawodników na prowadzeniu jest Norweg Louis Gustaw Fausa.

Hokej - Po minucie gry Amerykanie prowadzą 1:0. Strzelcem bramki został Matthew Hanewall.

Hokej - Na taflę wyjadą za chwilę hokeiści USA i Kazachstanu, panowie zmierzą się w spotkaniu grupy B. Faworytem są Kazachowie, którzy na tym turnieju jeszcze nie doznali porażki.

Biegi narciarskie - Na mecie są już wszystkie zawodniczki. Karolina Kukuczka ostatecznie zajęła 38. lokatę, ze stratą dwóch minut i 44 sekund do Niemeli. Aleksandra Mikołajczyk była 56. (+5:12.2). Sklasyfikowano 64 zawodniczki. O godz. 16:20 do rywalizacji przystąpią biegacze.

Biegi narciarskie - Hilla Niemela wygrywa z czasem 12:27.8 i zdobywa w Lake Placid drugie uniwersjadowe złoto. Srebro dla Estonki Mariell Merlii Pulles, która do liderki straciła niespełna osiem sekund. Zawodniczka z Estonii tym samym wywalczyła w USA już trzeci krążek - wcześniej była najlepsza w sprincie i druga w biegu klasykiem. Na najniższym stopniu podium - podobnie jak wczoraj - stanęła Włoszka Maria Eugenia Boccardi (+13.8).

Biegi narciarskie - W drugiej części dystansu słabnie nieco Niemela. Finka na 400 m przed metą ma 8 sekund zapasu nad Estonką Pulles i Włoszką Boccardi. Z walki o medale wypadła Kazaszka Szałygina.

Biegi narciarskie - Rywalizacja w biegu na 5 km toczy się szybko. Na półmetku dystansu Niemela dokłada kolejnych kilka sekund przewagi i jeśli nie osłabnie, zdobędzie w Lake Placid kolejne złoto. Biegaczki za jej plecami skupiają się bardziej na walce o dwa pozostałe miejsca na podium niż pogoni za liderką. Pulles, Boccardi i Szałygina biegną razem i pilnują się wzajemnie. Kolejną pozycję straciła Karolina Kukuczka, która jest 34.

Narciarstwo alpejskie - Już za kwadrans rozpocznie się rywalizacja w pierwszym przejeździe slalomu giganta mężczyzn. W zawodach weźmie udział trzech naszych alpejczyków.

Biegi narciarskie - Biegaczki już na trasie i wiemy, że Weronika Kaleta nie przystąpiła do rywalizacji. Po przebiegnięciu 1.4 km, Hilla Niemela powiększyła przewagę nad rywalkami do 21 sekund. Karolina Kukuczka spadła o pięć lokat i jest 33.

Biegi narciarskie - Na początek dnia w Lake Placid zaplanowana jest także rywalizacja w biegach pościgowych techniką dowolną. Już za chwilę do walki na dystansie 5 km przystąpią biegaczki, które na trasę wyruszą z różnicami czasowymi z wczorajszego wyścigu na 5 km klasykiem. Jako pierwsza wybiegnie Finka Hilla Niemela, która ma 18 sekund przewagi nad Estonką Mariel Merlii Pulles. Obie zawodniczki zdobyły już na tej Uniwersjadzie złote krążki, więc i dziś będą faworytkami do podium. Za Estonką w pogoń ruszą Włoszka Maria Eugenia Boccardi (+23 sek. straty do Niemeli) i Kazaszka Ksenia Szałygina (+26 sek.) Najlepsza z Polek - Weronika Kaleta, wybiegnie na trasę z nr 19., minutę i 11 sekund po liderce. Dwudziesta ósma w stawce jest Karolina Kukuczka (+1:29), a 59. Aleksandra Mikołajczyk (+3:31). Do rywalizacji zgłoszono 67 biegaczek.

Curling - Już za kilka minut na lód wyjdą curlerki. Sytuacja w tabeli powoli się kreuje, a Chinki są już pewne miejsca w półfinale. Awans do walki medalowej przy okazji wygranej zapewnić sobie mogą także Koreanki oraz Amerykanki. Zarówno jedne, jak i drugie nie będą jednak miały łatwej przeprawy. Azjatki zmierzą się ze Szwajcarią, a reprezentacja USA podejmie niepokonane dotąd Chinki. Ponadto czekają nas starcia:
Japonia - Hiszpania
Kanada - Wielka Brytania
Australia - Szwecja

Naszą relację rozpoczniemy tradycyjnie około 15.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.