Uniwersjada 2023 - kombinacja norweska: wygrana pierwszej drużyny amerykańskiej
Paweł Skraba, Media AZS

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 18.01.2023, 00:37

Pierwsza reprezentacja USA w składzie Evan Nichols i Niklas Malacinski zdobyli złoty medal w sprincie drużynowym w kombinacji norweskiej na Uniwersjadzie w Lake Placid. Srebro wywalczyła pierwsza drużyna japońska, a brąz ekipa ukraińska. Polacy finiszowali na szóstej lokacie.

Sprint drużynowy był przedostanią konkurencją kombinatorów norweskich na tegorocznej Uniwersjadzie. Na starcie stanęło siedem drużyn, a wśród nich reprezentacja Polski. Biało-czerwonych reprezentowali Andrzej Szczechowicz i Paweł Szyndlar.

Po zmaganiach na skoczni prowadził pierwszy zespół japoński. Takuya Nakazawa (83 m) i Sakutaro Kobayashi (99,5 m) wypracowali przed biegiem przewagę 25 sekund nad pierwszą ekipą USA - Evanem Nicholsem (88,5 m) i Niklasem Malacinskim (86,5 m). Prowizoryczne podium uzupełniała kadra Ukrainy - Witali Hrebeniuk (86 m) i Dmitro Mazurczuk (86,5 m). Polacy po pierwszej odsłonie klasyfikowani byli na szóstym miejscu, na co złożyło się 70,5 m Szyndlara i 84,5 m Szczechowicza. Do trzeciego miejsca brakło naszym zawodnikom minuty.

Na dwóch pierwszych pętlach pierwszej drużynie amerykańskiej udało się zmniejszyć stratę do liderów na 20 sekund.  10 sekund za nimi podążali Ukraińcy. Japończycy z każdym kilometrem tracili swoją przewagę, aż na piątym okrążeniu Evan Nichols minął Takuyę Nakazawę. Azjaci dzielnie trzymali się reprezentantów gospodarzy, ale na ostatniej pętli Malacinski wygrał pojedynek z Kobayashim. Trzecie miejsce utrzymali Ukraińcy. Andrzej Szczechowicz finiszował jako szósty. Kombinatorzy norwescy zakończą w czwartek, rywalizacją w drużynach mieszanych.