Uniwersjada 2023 biegi narciarskie: Finka i Japończyk wygrali biegi na 5 i 10 kilometrów
Tomi Mäkipää/Loru Creative

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 18.01.2023, 16:29

Dziś na trasach biegowych zawodniczki rywalizowały w biegu na 5 kilometrów stylem dowolnym, a zawodnicy walczyli na dystansie 10 kilometrów. Po swój drugi złoty medal na tej Uniwersjadzie sięgnęła Finka, Hilla Niemela, która z niewielką przewagą wyprzedziła rywalki. Drugi złoty medal wywalczył Japończyk, Ryo Hirose.

Już od początku biegu utworzyła się szeroka czołówka zawodniczek, które mogły rywalizować o zwycięstwo. Wśród nich były między innymi Finka, Kazaszka Szałygina, Estonka Pulles i Włoszka Boccardi. Pozostałe zawodniczki miały niewielką stratę, ale nie udało im się przebić do medalowej czołówki. Ten stan utrzymał się do końca biegu. Niemela w zasadzie prowadziła cały czas. Ostatecznie, podium biegu było identyczne jak podium wcześniejszego wyścigu na pięć kilometrów stylem klasycznym.

Nasz kraj reprezentowała Karolina Kukuczka. Polka od początku biegła ze sporą stratą i ostatecznie zajęła miejsce pod koniec czwartej dziesiątki.

+2:44.5

Faworytami biegu byli przede wszystkim zawodnicy, którzy zdobyli medale na 10 kilometrów, ale techniką klasyczną, czyli Japończyk Ryo Hirose i Norwegowie Magnus Boe i Andreas Kirkeng. Na początku utworzyła się czołówka, w której oprócz powyższych biegaczy znaleźli się również Ormianin Mikael Mikaelian oraz Amerykanin John Steel Hagenbuch. Na trzecim kilometrze do stawki dołączył jeszcze kolejny z Amerykanów, Finn Sweet. Pozostali zawodnicy mieli już ponad 40 sekund straty. Taka czołówka utrzymała się do siódmego kilometra. Wówczas pojawiły się już większe różnice czasowe. Na dziewiątym kilometrze pozostało już tylko czterech zawodników, którzy liczyliby się w walce o medale. Na finiszu najlepszy okazał się Ryo, który o dziewięć sekund wyprzedził Norwega Kirkenga. Brązowy medal, trochę nieoczekiwanie wywalczył zawodnik gospodarzy, John Steel Hagenbuch.

W rywalizacji panów, reprezentowało nas czterech zawodników, w tym półfinalista sprintu Robert Bugara. Ale to nie on okazał się najlepszym z naszych biegaczy. Najlepszym był Michał Haratyk. Polak startował z 18. miejsca i udało mu się przesunąć na 12. miejsce. Pozostali nasi zawodnicy nie poprawili znacznie swoich pozycji i zakończyli bieg w czwartej dziesiątce.