Australian Open: Nadal poza turniejem

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 18.01.2023, 17:00

3. dzień wielkoszlemowego Australian Open przyniósł pierwszą ogromną niespodziankę w postaci porażki Rafaela Nadala. Hiszpan przegrał w trzech setach z Mackenzie McDonaldem 6:4, 6:4, 7:5.

Jako pierwszy z czołowych zawodników okazję do zaprezentowania się miał Felix Auger-Aliassime. Kanadyjczyk w meczu 2.rundy mierzył się z Alexem Molcanem. Słowak postawił wysoko notowanemu rywalowi ciężkie warunki i był bardzo bliski awansu do 3. rundy. Molcan przełamał przeciwnika trzykrotnie w przeciągu pierwszych dwóch partii i prowadził 2:0 w setach. Aliassime zdołał zapanować jednak nad sytuacją i po znakomitej grze w kolejnych partiach zdołał awansować do kolejnej rundy. Kanadyjczyk wygrał ostatecznie 3:6, 3:6, 6:3, 6:2, 6:2, a jego kolejnym rywalem będzie Francisco Cerundolo.

Niedługo później na korcie pojawił się Rafael Nadal. Rywalem lidera rankingu był Amerykanin - Mackenzie McDonald. Zdecydowanym faworytem tego spotkania był rzecz jasna Hiszpan. Nic nie układało się jednak po jego myśli. Pierwsze dwie partie miały bliźniaczy przebieg. Nadal tracił swoje podanie, ale w trakcie seta był w stanie nadrabiać straty. W końcówkach partii hiszpański zawodnik znów nie był jednak w stanie utrzymać swojego serwisu i w efekcie przegrał obie partie 6:4. W ostatniej partii lider rankingu dał się przełamać przy stanie 5:5 i po chwili mecz zakończył się wynikiem 3:0. Rafael Nadal pożegnał się więc z turniejem, ale należy zaznaczyć, że zmagał się on z poważnymi problemami zdrowotnymi. Hiszpan doznał kontuzji biodra i w trakcie gry rozważał nawet poddanie meczu.

Znakomicie zaprezentowali się natomiast Stefanos Tsitsipas oraz Danił Medvedev. Obaj Panowie mierzyli się w swoich spotkaniach z Australijczykami, którzy swój udział w turnieju zawdzięczali przyznaniu "dzikiej karty". Rywalem Greka był Rinky Hijikata. 21-letni Australijczyk nie był jednak żadnym wyzwaniem dla Tsitsipasa, który zwyciężył 6:3, 6:0, 6:2. Zgodnie z oczekiwaniami nieco trudniejsze warunki Medvedevowi postawił John Millman. Jednak starszy z Australijczyków również nie był choćby blisko sprawienia niespodzianki. Rosjanin wygrał spotkanie bez straty seta 7:5, 6:2, 6:2.

W kolejnej rundzie zameldował się również Denis Shapovalov. Utalentowany Kanadyjczyk w meczu 2. rundy mierzył się z Japończykiem Taro Danielem. Zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni zdołał postraszyć rywala, ale ostatecznie również jemu nie udało się ugrać nawet jednego seta. Shapovalov pewnie wygrał pierwszego seta 6:3. Kolejne dwie partie były już znacznie bardziej wyrównane, ale ponownie to gracz z Ameryki Północnej zachował więcej zimnej krwi i wygrał oba sety 7:6(3), 7:5. Shapovalov w kolejnej rundzie będzie rywalem naszego Huberta Hurkacza, który po ciężkim boju zdołał pokonać Lorenzo Sonego i po raz pierwszy w karierze awansował do 3. rundy Australian Open.

Mackenzie McDonald (USA) - Rafael Nadal (ESP)[1] 6:4, 6:4, 7:5

Stefanos Tsitsipas (GRE)[3] - Rinky Hijikata (AUS)[WC] 6:3, 6:0, 6:2

Felix Auger-Aliassime (CAN)[6] - Alex Molcan (SVK) 3:6, 3:6, 6:3, 6:2, 6:2

Danił Medvedev (RUS)[7] - John Millman (AUS)[WC] 7:5, 6:2, 6:2

Jannik Sinner (ITA)[15] - Tomas-Martin Etcheverry (ARG) 6:3, 6:2, 6:2

Frances Tiafoe (USA)[16] - Juncheng Shang (CHN)[Q] 6:4, 6:4, 6:1

Karen Khachanov (RUS)[18] - Jason Kubler (AUS)[WC] 6:4, 5:7, 6:4, 6:2

Thanasi Kokkinakis (AUS) - Fabio Fognini (ITA) 6:1, 6:2, 6:2