Australian Open: Linette wyeliminowała Kontaveit!
Tatiana from Moscow/Wikimedia

• Data publikacji: 19.01.2023, 05:50

Magda Linette (45. WTA) po pełnym emocji, 2-godzinnym spotkaniu pokonała Anett Kontaveit (19. WTA) 3:6, 6:3, 6:4 i awansowała do trzeciej rundy Australian Open! Dla Polki jest to wyrównanie najlepszego wyniku w karierze na turniejach wielkoszlemowych, a jej następną przeciwniczką będzie Jekatierina Aleksandrowa (18. WTA).

Rywalizacja Estonki z naszą tenisistką w drugiej rundzie australijskiej imprezy była siódmym bezpośrednim pojedynkiem obu pań. Wcześniej obie strony zaliczyły po trzy zwycięstwa, ale ostatni taki mecz miał miejsce niemal trzy lata temu, kiedy to podczas trzeciej rundy US Open lepsza okazała się Kontaveit.

Początek pierwszego seta dzisiejszego spotkania był dość wyrównany, a w praktycznie każdym gemie zawodniczki rywalizowały na równym poziomie. Pierwsze przełamanie nastąpiło w piątej odsłonie, a Linette objęła prowadzenie 3:2. Niestety od tego momentu gra poznanianki wyraźnie przestała funkcjonować, a Magda przegrała cztery gemy z rzędu, oddając pierwszego seta 3:6. Kluczowy okazał się stosunek niewymuszonych błędów do uderzeń wygrywających, który wynosił 17:8.

Druga część starcia rozpoczęła się fatalnie dla Polki, ponieważ już w pierwszym gemie Anett doprowadziła do kolejnego przełamania, wygrywając piątą odsłonę z rzędu. Na całe szczęście już chwilę później Linette pokazała ogromną wolę walki i nie tylko odłamała na 1:1, ale nawet doprowadziła do kolejnego przełamania, wychodząc na 4:1! Od tego momentu 30-latka spokojnie kontrolowała swoją przewagę i ostatecznie wygrała seta 6:3.

W decydującej partii pierwszy cios zadała Magda, przełamując przeciwniczkę już w trzecim oraz piątym gemie! Tym sposobem poznanianka bardzo szybko objęła prowadzenie 5:1 i była o krok od wygrania meczu. W końcówce Kontaveit wzięła się jednak do pracy i wygrała dwanaście z piętnastu następnych piłek, zbliżając się na 4:5. W najważniejszym momencie Magda Linette utrzymała jednak własne podanie, zapewniając sobie w ten sposób awans do trzeciej rundy tegorocznego Australian Open. Dla Polki jest to wyrównanie najlepszego wyniku w turniejach Wielkiego Szlema w karierze, a jej kolejną rywalką będzie Jekatierina Aleksandrowa.

Magda Linette (POL) — Anett Kontaveit (EST) [16] 3:6, 6:3, 6:4