Uniwersjada - Hokej: zwycięstwa dwóch drużyn z Kanady
Elliot [CC BY 2.0]/Wikimedia Commons/Flickr

• Data publikacji: 19.01.2023, 09:25

Faza grupowa w hokeju na lodzie na Uniwersjadzie w Lake Placid powoli dobiega końca. Jak burza idą dwie kanadyjskie drużyny, które wczoraj osiągnęły swoje piąte zwycięstwa.

Turniej kobiet

Wśród pań rywalizacja grupowa już się zakończyła. Bardzo ciekawie zapowiadał się mecz Kanady ze Stanami Zjednoczonymi. Druga z reprezentacji nie radzi sobie tutaj tak dobrze, jak chociażby na Igrzyskach Olimpijskich. Do tej pory miały bilans 2-2 i mecz z Kanadą był decydujący o awansie. Spotkanie było dość wyrównane. Zespół z Kraju Klonowego Liścia zdobył pierwszą bramkę dopiero w drugiej tercji. Wynik na 2:0 podwyższyły na dwanaście minut przed końcem. Amerykanki zdobyły bramkę kontaktową, ale przegrały ten mecz i nie awansowały do najlepszej czwórki turnieju. Awans przypieczętowały Japonki, pokonując 10:1 Wielką Brytanią, która razem z USA odpadła z turnieju. W półfinałach Czechy zagrają z Japonią, a Słowacja z Kanadą.

Japonia - Wielka Brytania 10:1 (3:0, 4:1, 3:0)
Kanada - Stany Zjednoczone 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Turniej mężczyzn

Fazę grupową z kompletem pięciu zwycięstw zakończył również męski zespół Kanady. W swoim ostatnim meczu grupy A przypieczętował pierwsze miejsce, wygrywając pewnie 4:0 z Czechami. Ponieśli oni pierwszą porażkę na Uniwersjadzie, ale mogą sobie zapewnić awans po meczu z Ukrainą. Nasi wschodni sąsiedzi przegrali 2:4 z Japonią, która obecnie jest druga, ale czeka na ostatni występ czeskiej ekipy. Ciekawie jest w grupie B, gdzie pierwszą porażkę poniósł Kazachstan, który uległ 1:4 Stanom Zjednoczonym. Kazachowie mają już zapewniony awans, a nie zdołali dokonać tego Słowacy. Po rzutach karnych niespodziewanie przegrali z Koreą Południową.

Kanada - Czechy 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Japonia - Ukraina 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)

Stany Zjednoczone - Kazachstan 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)
Słowacja - Korea Południowa 4:5 (0:2, 2:0, 2:2, 0:0, 0:1)