W czwartek 19. stycznia rozpoczyna się 17. kolejka Energa Basket Ligi. Tę serię gier zapoczątkuje spotkanie Zastalu Zielona Góra z Kingiem Szczecin. Hitami tej rundy będą natomiast starcia Śląska Wrocław z Legią Warszawa oraz Stali Ostrów Wlkp. z Czarnymi Słupsk.

19 Stycznia, 17:30 (czwartek) Zastal Zielona Góra - King Szczecin

20 Stycznia, 19:30 (piątek) Anwil Włocławek - Sokół Łańcut
21 Stycznia, 15:30 (sobota) MKS Dąbrowa Górnicza - Trefl Sopot
21 Stycznia, 17:30 (sobota) Śląsk Wrocław - Legia Warszawa
21 Stycznia, 19:30 (sobota) Astoria Bydgoszcz - Spójnia Stargard
22 Stycznia, 17:30 (niedziela) Stal Ostrów Wlkp. - Czarni Słupsk
22 Stycznia, 19:30 (niedziela) Arka Gdynia - Twarde Pierniki Toruń

21 stycznia, 15:30 MKS Dąbrowa Górnicza - Trefl Sopot 82:91 (10:23, 22:21, 22:23, 28:24)

W pierwszym z sobotnich spotkań MKS Dąbrowa Górnicza podejmował Trefl Sopot. Faworytami spotkania byli zawodnicy z Trójmiasta, którzy rozgrywają bardzo dobry sezon. MKS-u nie  należało jednak stawiać na straconej pozycji. Gospodarze meczu ostatnio notowali bardzo dobrą serię i wygrali cztery spotkania z rzędu. Po pierwszej kwarcie wydawało się jednak, że z ich dobrej formy nie zostało nic. Trefl całkowicie zdominował początek meczu i po 10 minutach gry prowadził 23:10. Po krótkiej przerwie gra była już zdecydowanie bardziej wyrównana. Gospodarze znacznie poprawili grę w ataku, ale byli w stanie urwać tylko punkt z przewagi rywali. Po zmianie stron gra pozostawała bardzo wyrównana. Trefl utrzymywał przewagę i wraz z upływem czasu był coraz bliżej zwycięstwa. Gospodarze podjęli jeszcze próbę dogonienia rywali w ostatniej kwarcie i przez pewien czas mogło się nawet wydawać, że zdołają dokonać tej sztuki. Dzięki znakomitej grze ich strata zmalała do trzech punktów w końcówce. Trefl zdołał jednak opanować sytuację i ostatecznie wygrać cały mecz różnicą 9 punktów.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe MKS Dąbrowę Górniczą 91:82. Gracze z Trójmiasta przerwali więc znakomitą serię zwycięstw rywali. Goście dzięki zwycięstwu awansowali na 2. miejsce w tabeli i mają już tylko punkt straty do lidera z Wrocławia. MKS natomiast pomimo porażki przesunął się na 9. pozycję

Trefl: Nevels 23, Salumu 21, Zyskowski 14, Kolenda 10, Wells 9, Freimanis 6, Radic 5, Pluta 3

MKS: Chealey 25, Krampelj 14, Drame 13, Bluiett 12, Mokros 8, Radwański 6, Rajewicz 3, Kucharek 1

20 stycznia, 19:30 Anwil Włocławek - Rawlplug Sokół Łańcut 78:89 (18:20, 15:28, 19:26, 26:15)

Niezłą niespodziankę we Włocławku sprawiła drużyna z Łańcuta. Podopieczni Marka Łukomskiego tylko przez pierwsze pięć minut musieli odrabiać straty do gospodarzy, a gdy na 16:14 z wyskoku trafił Kemp, rozpoczął się festiwal rzutów Sokołu. Już cztery minuty później w drugiej kwarcie goście mieli zapas 27:21, ale to nie był koniec ich koncertu. Prawie dwa razy więcej punktów od włocławian zdobyli zawodnicy Sokołu. Podobną dominacją popisali się w trzeciej kwarcie i choć końcówka tego meczu była już pod dyktando Anwilu, to nie było mowy o odrobieniu takich strat.

Anwil Włocławek: Greene 19, Nowakowski 17, Petrasek 17, Moore 9, Sobin 8, Bostic 4, Słupiński 3, Bojanowski 1, Woroniecki, Williams

Sokół Łańcut: Eads Lii 16, Sanders 16, Spencer 13, Szczypiński 9, Struski 9, Thornton 8, Bręk 7, Nowakowski, Wrona

20 stycznia, 17:30 Start Lublin - GTK Gliwice 79:68 (21:14, 13:15, 24:18, 21:21)

W pierwszym z piątkowych spotkań Start Lublin podejmował GTK Gliwice. Bez wątpienia nie był to hit kolejki, ale starcie dwóch drużyn o podobnym potencjale mogło być interesujące. Start nie przystępował do meczu w roli faworyta, ale to właśnie drużyna gospodarzy miała przewagę przez niemal całe spotkanie. Goście walczyli ambitnie w ostatniej kwarcie, ale ostatecznie nie byli w stanie odrobić strat do rywali. Start wygrał 79:68, a bohaterem meczu został Gabe DeVoe. Amerykanin zdobył dla startu 34 punkty, 7 zbiórek i 8 asyst. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

19 stycznia, 17:30 Zastal Zielona Góra - King Szczecin 78:79 (22:23, 17:27, 25:10, 14:19)

Mecz otwarcia 17. kolejki, w którym Zastal Zielona Góra podejmował Kinga Szczecin zapowiadał się bardzo ciekawie. King w obecnym sezonie jest bardzo mocny, a Zastal, który ostatnio przerwał serię porażek chciał pójść za ciosem i wygrać po raz drugi z rzędu. Po pierwszej zaciętej kwarcie obie ekipy zaczęły grać bardzo nierówno. Emocji nie brakowało jednak do samego końca, a bohaterem spotkania został Tony Meier. Amerykanin 10 sekund przed końcem gry skutecznie zagrał 3+1 i dał Kingowi minimalne zwycięstwo. Więcej o tym spotkaniu pisaliśmy tutaj.