Uniwersjada 2023 - skoki narciarskie: Austriacy wygrywają rzutem na taśmę, bez medalu dla Polski
Paweł Skraba, media AZS

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 21.01.2023, 03:03

Duet Timon-Pascal Kahofer/Maximilian Lienher zwyciężył w drużynowym konkursie skoków narciarskich mężczyzn na Uniwersjadzie. Austriacy na finiszu wyprzedzili Kazachów, a na najniższym stopniu podium stanął duet japoński. Para Szymon Jojko i Adam Niżnik uplasowali się na czwartej pozycji.

Na starcie męskiego konkursy stanęło dziewięć ekip: po dwie z Austrii, Polski, Japonii i Kazachstanu, a także zespół Norwegii. W szeregach Polaków drużyny tworzyli Mateusz Gruszka i Szymon Zapotoczny, a drugi Szymon Jojko i Adam Niżnik.

Z naszych zawodników jako pierwszy skakał Mateusz Gruszka. Niestety, 81 metrów to było zbyt mało, aby liczyć się w walce, przez co po jego skoku wraz z Szymonem Zapotocznym zajmowali ostatnie miejsce. Osiem metrów dalej wylądował Jojko, jednak to dawało tylko miejsce tuż za podium. Słaby skok Zapotocznego (80,5 metra) spowodował, że ten duet zamykał stawkę na półmetku zawodów. Nieco lepiej zaprezentował się Niżnik. Skoczek z Zakopanego uzyskał 88 metrów, co dawało tej parze czwartą lokatę z minimalną stratą do trzeciej pary Kobayashi/Ikeda. Prowadził najbardziej doświadczony duet Tkaczenko/Wasiljew z Kazachstanu, natomiast drugie miejsce zajmowała para Lienher/Kahofer z Austrii.

Do drugiej serii nie przystąpiła para Gruszka/Zapotoczny, w związku z czym na starcie mieliśmy osiem duetów. W korespondencyjnym pojedynku o podium Japończycy zdystansowali naszą drugą parę. Sakurato Kobayashi uzyskał 98,5 metra, i wobec zaledwie 88 metrów Szymona Jojki stało się jasne, że to najprawdopodobniej Japończycy staną na podium. Pomimo poprawy Niżnika w drugiej serii (91 metrów), Polacy musieli zadowolić się czwartą pozycją. Po fascynującym finiszu złoto padło łupem Kahofer/Lienher, która Kazachów wyprzedziła o 0,2 pkt. Podium uzupełnili Japończycy: Kobayashi i Ikeda.