Uniwersjada 2023 - short track: Francuzi przełamują azjatycką dominację
Łukasz Szeląg

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 21.01.2023, 03:40

Azjaci dominowali na najkrótszych dystansach uniwersjadowych zmagań w short tracku. Zaskakująco rozstrzygnęła się rywalizacja sztafet mieszanych.

W finale zmagań pań na 500 m nie zabrakło utytułowanych zawodniczek. Faworytkami były Koreanki i nie zawiodły one swoich kibiców. Zwyciężyła 5-krotna medalistka olimpijska, Minjeong Choi. Srebro wywalczyła Chinka Yichao Wang, a brąz Koreanka Jiyun Park, która skorzystała na dyskwalifikacji koleżanki z kadry Whimin Seo.

W rywalizacji mężczyzn na tym samym dystansie od startu do mety w finale przewodził Japończyk Shogo Miyata. Za nim finiszowali Koreańczyk Taesung Kim i Chińczyk Kongchao Li.

Do niecodziennej sytuacji doszło w finale zmagań sztafet mieszanych. Na mecie pierwsi zameldowali się Koreańczycy, którzy wyprzedzili Amerykanów i Chińczyków. Sędziowie jednak ukarali dyskwalifikacją... wszystkie trzy ekipy. Tym samym złoto przypadło Francuzom, a pozostałe medale zdobyły drużyny z finału B: Kazachowie i Japończycy. Francja jest jak dotąd jedynym medalistą tegorocznej uniwersjady w short tracku, który nie jest z Azji. Do tej pory reprezentanci tego kontynentu zajmowali całe podia we wszystkich konkurencjach.

Jutro ostatni dzień zmagań w short tracku. Medale zostaną rozdane na dystansach 1000 m oraz w sztafetach.