NBA: zwycięski rzut Schrodera pogrążył Grizzlies
Erik Drost

• Data publikacji: 21.01.2023, 10:00

Los Angeles Lakers pokonali Memphis Grizzlies 122:121, przerywając serię jedenastu kolejnych zwycięstwo drużyny Taylora Jenkinsa. Bohaterem ostatnich akcji okazał się Dennis Schroder, który rzucił game-winnera. Kolejnej porażki doznali natomiast San Antonio Spurs, którzy ulegli Los Angeles Clippers 126:131.

San Antonio Spurs — Los Angeles Clippers

W ostatnią noc do AT&T Center przyleciała ekipa Los Angeles Clippers, która w obecnym sezonie zdecydowanie zawodzi oczekiwania kibiców. Tym razem gotowi do gry byli jednak Kawhi Leonard oraz Paul George, co oznaczało, że Jeremy'ego Sochana i spółkę czekać będzie piekielnie trudne zadanie.

Początek spotkania to niesamowicie efektywna koszykówka z obu stron, a w pierwszej kwarcie Clippers rzucali na 69% skuteczności z gry, podczas gdy Spurs trafiali 72% swoich prób. Przyjezdni trafili jednak więcej rzutów zza łuku, dzięki czemu po dwunastu minutach prowadzili 41:36. W drugiej odsłonie podopieczni Gregga Popovicha zdołali nieco ograniczyć ofensywne zapędy przeciwników, co pozwoliło im odrobić straty, a następnie zejść na przerwę przy prowadzeniu 72:65.

Po zmianie stron gospodarze próbowali utrzymać przewagę nad rywalami, ale w pewnym momencie Clippers rzucili dziesięć punktów z rzędu, odzyskując prowadzenie. Szczególnie skuteczny był w tej kwarcie Kawhi Leonard (36pkt/4zb/7as/2prz), notując 15pkt/1zb/2as/2prz na skuteczności 5/6 z gry. W barwach Ostryg grę próbował ciągnąć Keldon Johnson (23pkt/3zb), ale w ostatniej odsłonie zabrakło mu paliwa. Z kolei koszykarze Tyronna Lue w decydujących dwunastu minutach ponownie trafiali na 70% skuteczności z gry, nie dając miejscowym najmniejszych szans na odrobienie start.

Jeremy Sochan ma za sobą kolejny solidny występ po atakowanej stronie parkietu. Polak spędził na parkiecie 31,5 minuty, zapisując w tym czasie 16pkt/6zb/2as oraz trafiając 6/10 z gry, 2/2 zza łuku oraz 2/2 z linii rzutów osobistych. Polak miał jednak spore trudności w defensywie, gdzie nie był w stanie poradzić sobie z rozpędzonym Leonardem.

Los Angeles Lakers — Memphis Grizzlies

Na zakończenie nocnej rywalizacji Los Angeles Lakers podejmowali Memphis Grizzlies w Crypto.com Arena. Goście zameldowali się w Mieście Aniołów, mając na koncie jedenaście kolejnych zwycięstw, co było najdłuższą trwającą serią w całej lidze. Dodatkowo Miśki miały do dyspozycji wszystkich zawodników, podczas gdy w barwach Lakers brakowało Anthony'ego Davisa oraz Austina Reavesa.

Pierwsza połowa to dwie zupełnie różne kwarty — pierwsza należała do podopiecznych Darvina Hama, a druga do przyjezdnych. Na początku Jeziorowcy ograniczyli przeciwników do 34% skuteczności z gry, budując 7-punktową przewagę, ale w drugiej odsłonie sami trafili na 31%, przez co na przerwę schodzili przy wyniku 49:53.

Po zmianie stron na zdecydowanie wyższy poziom wspiął się Ja Morant (22pkt/3zb/8as), a jego czternaście oczek w trzeciej odsłonie pomogło Grizzlies zbudować 13-punktową przewagę. Z kolei miejscowi wciąż mieli ogromne problemy ze znajdywaniem drogi do kosza, a sytuację ratowała spora liczba oddanych rzutów osobistych. W decydującej kwarcie Lakers zaczęli jednak odrabiać straty, głównie za sprawą świetnego tej nocy Russella Westbrook (29pkt/5zb/6as) — w ostatnich dwunastu minutach rozgrywający zanotował 11pkt/3zb/2as, a na dwadzieścia cztery sekundy przed końcem trafił lay-upa, zmniejszającego stratę do jednego oczka. Niedługo później swoje osobiste trafili Tyus Jones (20pkt) oraz Dennis Schröder (19pkt/8zb/8as/3prz), a Miśki miały piłkę przy prowadzeniu 120:119. To właśnie wtedy kluczowy przechwyt zaliczył niemiecki zawodnik, zabierając piłkę Desmondowi Bane'owi (16pkt/8zb/6as) oraz trafiając rzut z faulem rywala na siedem sekund przed końcem. W odpowiedzi szansę na wyrównanie miał Brandon Clarke (20pkt/10zb/2blk), ale spudłował jeden z rzutów osobistych, a Grizzlies przegrali z Lakers 121:122.

Pozostałe mecze

• Pod nieobecność Nikoli Jokica w rolę lidera ataku Denver Nuggets wszedł Jamal Murray. 25-latek zanotował pierwsze w karierze triple-double — 17pkt/10zb/14as, a doskonałą pomoc zapewnił mu Aaron Gordon (28pkt/5zb/6as).
  • Denver Nuggets wygrali dziewiąty mecz z rzędu, Sacramento Kings szósty, a Atlanta Hawks piąty.
  • Kyrie Irving zapisał 48pkt/11zb/6as/4prz na skuteczności 18/29 z gry oraz 8/15 zza łuku. Brooklyn Nets pokonali na wyjeździe Utah Jazz 117:106.
  • Nic Claxton zablokował dzisiaj cztery rzuty przeciwników. Dla środkowego był to jedenasty mecz z rzędu z przynajmniej trzema blokami, czym wyrównał rekord organizacji.
  • Golden State Warriors pokonali na wyjeździe Cleveland Cavaliers. W barwach Wojowników nieobecni byli Stephen Curry, Klay Thompson, Andrew Wiggins oraz Draymond Green.

Komplet wyników minionej nocy:

Orlando Magic — New Orleans Pelicans 123:110 (23:30, 33:30, 32:31, 35:19)

Franz Wagner 30pkt/6zb/9as — CJ McCollum 23pkt/5zb/7as/3prz

Atlanta Hawks — New York Knicks 139:124 (35:38, 33:33, 34:30, 37:23)

Dejounte Murray 29pkt/6zb/12as/3prz — Julius Randle 32pkt/9zb/6as

Cleveland Cavaliers — Golden State Warriors 114:120 (28:33, 31:31, 27:34, 28:22)