EBL: Śląsk powrócił na zwycięskie tory, Legia pokonana
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 21.01.2023, 19:30

W hitowym spotkaniu siedemnastej kolejki Energa Basket Ligi drużyna Śląska Wrocław pokonała Legię Warszawa 83:77, powracając na zwycięską ścieżkę. Gospodarze przegrywali po pierwszej połowie, ale w drugiej części meczu zaprezentowali zdecydowanie lepszą koszykówkę.

Sobotnie starcie we Wrocławiu miało być zdecydowanie największym hitem 17. kolejki Polskiej Ligi Koszykówki. Mierzyły się przecież dwa najlepsze zespoły poprzedniego sezonu, czyli miejscowy Śląsk oraz stołeczna Legia. Ostatnim razem zdecydowanie lepsi okazali się wrocławianie, którzy zdominowali rywali, wygrywając finałową serię aż 4-1.

Dzisiejsze spotkanie od początku wyglądało jednak inaczej, a Legioniści od pierwszych akcji prezentowali bardzo wysoki poziom. Wystarczy powiedzieć, że już po pięciu minutach wicemistrzowie Polski znaleźli się na ośmiopunktowym prowadzeniu, doskonale egzekwując kolejne akcje w ataku. Szczególnie skuteczny był Kyle Vinales, do którego na początku drugiej odsłony dołączył Geoffrey Groselle. Śląsk zdołał jednak odrobić straty i doprowadzić do remisu, ale wtedy niesamowity "ogień" złapał Travis Leslie, zdobywając jedenaście punktów z rzędu, dzięki czemu przyjezdni schodzili na przerwę, prowadząc 44:38.

Po zmianie stron na parkiet wyszła odmieniona ekipa gospodarzy, a prym w ataku wiedli Justin Bibbs oraz Conor Morgan. Kolejne trafienia tej dwójki sprawiły, że Śląsk na chwilę znalazł się na prowadzeniu, a na dziesięć minut przed końcem przegrywał tylko 61:62. Decydująca kwarta to natomiast fantastyczna gra w obronie w wykonaniu podopiecznych Andreja Urlepa, którzy w pierwszych dziewięciu minutach pozwolili rywalom na rzucenie zaledwie dziesięciu oczek. W tym czasie po drugiej stronie parkietu szaleli Aleksander Dziewa oraz Jeremiah Martin, a miejscowi prowadzili różnicą dziesięciu punktów na niecałą minutę przed końcem. W ostatnich akcjach Legia zmniejszyła rozmiary porażki, ale i tak uległa 77:83.

WKS Śląsk Wrocław — Legia Warszawa 83:77 (22:24, 16:20, 23:18, 22:15)

Śląsk: Martin 20, Bibbs 18, Dziewa 18, Morgan 11, Gołębiowski 9, Kolenda 7, Parakhouski, Tomczak, Wiśniewski

Legia: Vinales 19, Groselle 14, Garrett 13, Leslie 13, Kulka 6, Wyka 4, Kamiński 3, Berzins 2