Zimowy EYOF 2023: fantastyczny początek biało-czerwonych

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 22.01.2023, 15:27

Polska została pierwszym liderem klasyfikacji medalowej Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2023. Złoty medal w short tracku wywalczyła Hanna Mazur, a dzień zakończyliśmy z trzema krążkami.

16. edycja zimowej odsłony festiwalu została wczoraj oficjalnie otwarta w Trieście. Gospodarzem jest włoski region Friuli-Wenecja Julijska. Najważniejsza sportowa impreza dla zawodników z przedziału 14-18 lat w tym roku będzie rekordowa. Zostanie rozdanych aż 59 kompletów medali, w 12 dyscyplinach sportowych. Polacy wystąpią w 10 z nich.

Pierwszego dnia zmagań medale rozdano tylko w short tracku i już tutaj polska młodzież potwierdziła swoje wysokie umiejętności. Rywalizacja na 1500 m dziewcząt została zdominowana przez Polki. Złoty medal wywalczyła Hanna Mazur, która na finiszu wyprzedziła Kornelię Woźniak. Brąz przypadł Węgierce Dorze Szigeti.

Jakby tego było mało, chwilę później medal w tej samej konkurencji wśród chłopców dołożył Dominik Palenceusz. Choć finał był mniej zacięty niż u dziewcząt, Polakowi udało się wywalczyć brązowy medal. Złoty medal przypadł Węgrowi Dominikowi Majorowi. Krzysztof Mądry zajął 5. miejsce w finale B.

Potem rozegrano jeszcze ćwierćfinały sztafet mieszanych, z których polski zespół wywalczył pewny awans do kolejnej fazy.

Awans do finału w snowboardowej freestyle'owej konkurencji big air wywalczyła Hanna Borowiak. Polce udało się to jako ostatniej, dzięki nocie 46,3 pkt. Wyżej wśród chłopców uplasował się Igor Truszkowski, który z rezultatem 78,5 pkt wszedł do finału z piątego miejsca. Sztuka ta nie udała się Wiktorowi Kozarskiemu (51,8 pkt - 15. miejsce)

Na dziś zaplanowano również kwalifikacje w debiutującym w EYOF-ie narciarskim big air. Antoni Cukier ukończył je z notą 36,3 pkt i nie zobaczymy go w finale.

Polska jest po pierwszym dniu liderem klasyfikacji medalowej. Zawody potrwają do soboty 28 stycznia.