Uniwersjada 2023 – biegi narciarskie: złoto dla Amerykanina i Estonki, Polacy w top 20
Paweł Skraba, Media AZS

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 22.01.2023, 20:25

Amerykanin John Steel Hagenbuch i Estonka Mariel Merlii Pulles mistrzami Uniwersjady w biegach długich ze startu wspólnego łyżwą. Mateusz Haratyk i Weronika Kaleta uplasowali się na miejscach w drugiej dziesiątce.

Na zakończenie uniwersjadowych zmagań biegacze narciarscy rywalizowali na długich dystansach ze startu wspólnego. Najpierw odbył się wyścig na 30 km stylem dowolnym mężczyzn. Jak zwykle w biegach długich zawodnicy dość długo biegli dużą grupą, z której po kolejnych kilometrach sukcesywnie odpadali najsłabsi w stawce. Po 5 km na czele utrzymywało się około trzydziestu zawodników, a po pokonaniu kolejnych dziesięciu – w gronie liderów mieliśmy mniej więcej piętnastu biegaczy. Decydujące rozstrzygnięcia zapadły na ostatniej pięciokilometrowej pętli. Tam świetną formę pokazał reprezentant gospodarzy John Steel Hagenbuch, który przeprowadził brawurowy atak i z łatwością uciekł rywalom. Na 2,5 km przed metą Amerykanin miał osiemnaście sekund przewagi nad resztą stawki i wydawało się, że sprawa złotego medalu jest rozstrzygnięta. Przeciwnicy jednak się nie poddali i ruszyli w pogoń za Hagenbuchem. Ostatecznie Amerykanin zdobył złoto, jednak jego przewaga nad drugim na mecie Magnusem Boe z Norwegii wyniosła zaledwie dwie i pół sekundy. Trzecią lokatę z czterema sekundami straty zajął Włoch Luca Campagnioni, a tuż za podium zawody ukończył Francuz Simon Chappaz (+6.1).

Złoto Hagenbucha to jego drugi medal w Lake Placid – wcześniej Amerykanin stał na najniższym stopniun podium w biegu pościgowym łyżwą. Magnus Boe z kolei zdobył na Uniwersjadzie już trzecie srebro (ma medal z biegu na 10 km klasykiem i w sztafecie) i tym samym niejako przypomniał o sobie po latach posuchy. Jako junior, reprezentujący wówczas Koreę Południową, Magnus Kim był multimedalistą młodzieżowych igrzysk olimpijskich i juniorskich mistrzostw świata. Wróżono mu sporą karierę, jednak zawodnik, który ma ojca Norwega i matkę Koreankę, zdecydował się na zmianę obywatelstwa na norweskie i nie potrafił zaistnieć w seniorskiej rywalizacji. Luca Campagnioni zdobył na Uniwersjadzie swój pierwszy krążek i jest to jego największe osiągnięcie w dotychczasowej karierze.

W biegu mężczyzn wystąpiło dwóch reprezentantów Polski. Do połowy dystansu bardzo dobrze radził sobie Mateusz Haratyk, który utrzymywał pozycję w czołowej „dziesiątce”, utrzymując tempo liderów. Z czasem jednak Polak osłabł i zaczął spadać w klasyfikacji. Ostatecznie ukończył rywalizację na 17. pozycji, ze stratą dwóch minut do Hagenbucha. Znacznie gorzej wypadł Michał Skowron, który finiszował jako 35., mając siedem i pół minuty straty do zwycięzcy. Sklasyfikowano 50. biegaczy.

Zawodniczki rywalizowały na dystansie o połowę krótszym i ich zmagania miały nieco inny przebieg niż w przypadku mężczyzn. Na szybki atak – już po dwóch okrążeniach, czyli niespełna siedmiu kilometrach – zdecydowała się reprezentantka gospodarzy Kendall Kramer. 20-letnia Amerykanka wypracowała sobie około 10 sekund przewagi nad resztą stawki i ambitnie cały dystans pokonała samotnie. Była niezwykle blisko zdobycia złotego medalu, jednakże na finiszu musiała uznać wyższość doświadczonej Estonki Mariel Merlii Pulles. Po pasjonującej końcówce zawodniczka z Estonii triumfowała z czasem 39:38.4 – o 0.4 sek. lepszym od Kramer. Tym samym Estonka zdobyła w Lake Placid swój czwarty medal i kończy uniwersjadowe zmagania z imponującym dorobkiem dwóch złotych i dwóch srebrnych krążków. Kendall Kramer po raz pierwszy stanęła na podium, a trzecie miejsce wywalczyła Kazaszka Ksenia Szałygina (+11.7), która dwa dni temu brązowy krążek zdobyła także z koleżankami ze sztafety.

Równy bieg ma za sobą Weronika Kaleta. Polka przez niemal cały dystans plasowała się na miejscach na początku trzeciej dziesiątki. Ostatecznie finiszowała jako 20., z czasem o dwie minuty i 20 sekund słabszym od Pulles. Druga z reprezentantek Polski – Aleksandra Mikołajczyk – ukończyła rywalizację na 48. miejscu w gronie 50. sklasyfikowanych biegaczek.